Hareja popullore e Akademisë së Dhive – nga Marsel Spahiu

0
10
Gjej ndonjë mik edhe për mua në Akademi, se dhe kryetari vje nga zone me dhi...
Gjej ndonjë mik edhe për mua në Akademi, se dhe kryetari vje nga zone me dhi...
Gjej ndonjë mik edhe për mua në Akademi, se dhe kryetari vje nga zone me dhi...
Gjej ndonjë mik edhe për mua në Akademi, se dhe kryetari vje nga zone me dhi…

Hareja popullore e Akademisë së Dhive

nga Marsel Spahiu

Pas lajmit Kozmik të Ministres së Bujqësisë, se: “Do të hapen Akademi Barinjsh…” gjithkund në katundet tona kreshnike u dëgjuan britma ngazëllimi alla Çobançe si edhe blegërima në kor!
Në katundin Bybythecas, raportohet një bari i çmendur vullnetarisht dhe tre dele në ekstazë shpirtërore! Gjithashtu një dhi shterpë, u vetmbars mrekullisht, dhe u betua se po bëri kece çupë, do ta pagëzonjë: Akademie!
Në katundin Thythybecas, raportohet se ka krisur ahengu masiv!
Katundarë e katundare, pleq, burra e gra, fëmijë e foshnja të kapur dorë për dore e sup më sup, me unitet thythybecas këndojnë në kor këngën mallëngjyese “Kur mori Master Çobani…”
.
Në kërkim të akademistave të rinj...
Në kërkim të akademistave të rinj…
Në katundin Cycyfykas raportohet një thriller erotiko social.
Çobanit të fshatit, Lylyf Fyfylit që gjer dje s’ja varte Fyfyle Lylyfi, (e bija e kryeplakut) befas kjo e fundit i shkoi te stani dhe i thirri: – O Akademiku im plot intelekt e bylmet! Ajë Lovëëë juuu!
Më pas u futën në koçekun e misrit dhe shkëmbyen mendime e përvoja alla fshatçe “lakudac e dakulac e ku të dali…”
Vlen të përmendet greva e 12 lopëve në katundin Kukubecas. Lopët prej 8 orësh nuk pranojnë të milen nga lopçar i pakulturuar apo lopçar pa titull shkencor!
Lopët mbanin mbi brirë pankartat “Diplomohu o injorant, e pastaj hajde!”, “Larg duart analfabete nga cicat e mia”,
“Një bari pa gradë shkencore, është shëmtia më mizore!”
Së fundmi në katundin Koqëz i Madh u mblodh Kongresi i Jashtëzakonshëm i dhive.
Dhitë nga katër lagjet e fshatit theksuan gjendjen kritike dhe skandaloze që u duhet të përjetojnë nën diktatin e çobenjve banalë e aspak sonsibla.
Në kongres u vendos –
1.Çobani, në mëngjes të mos u fishkëllejë pa pikë kulture si rrugaç, por t’u drejtohet: “Goca, nisemi për piknik ju lutem?”
Dy microchipe dhe GPS satelitor për çdo dhi!
3.Duam ujë të gazuar me pagure plastike, e jo ujë rezervuari.
4.Të na njihet vjetërsia në kakërdhi! Dhe cjapin e ndërzimit ta zgjedhim vetë! E mos na hapë barkun Qaniu me atë cjapin me një sy prej katër vjetësh!
5.Të hapet Mësonjëtorja e Dhive! Na vjen zor nga delet, kur shkojmë në mal analfabete!
.
Marrë nga Muri i Fb i Marsel Spahiut, 5 nëntor 2021
.

 

Related Images:

Artikulli paraprakRefleksion ndaj librit “Historia e Durrësit” të Dorian Hatibi – nga Arjola Kondakçiu
Artikulli tjetërRreth librit të ri me tregime “Rrëfenja”, i shkrimtares Gentiana Kone – nga Robert Martiko
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.