Grabiten e vidhen pronat e qajnë pronarët. Kujt t’i qahesh e t’i ankohesh? nga Eurial Vinka

0
9
Monumenti
Monumenti "Toka Jone" i Lushnjes (foto Edi Salla)
Monumenti "Toka Jone" i Lushnjes (foto Edi Salla)
Monumenti “Toka Jone” i Lushnjes (foto Edi Salla)
I dashun Jozef,
Të mora, për një shkrim që po të dërgoj, po pate mundësi të ia nisish një gazetë apo një adresë të volitëshme me padrejtësitë që po vazhdojnë të na bahen prej 27 vjetësh ku, jo vetëm se nuk po na kthejnë asgja nga pronat, por dhe po na i grabisin,
Ti e kupton fare mirë se si qëndron puna kundrejt nesh në këtë drejtim. Pavarësisht se na bajnë disa lajka dhe na nxjerrin sa me u justifikue se po na i njohin disa merita, ndërsa nga ana tjetër s’na njohin as një të drejtë. Merre me mend, sa qe edhe për shpërblimin e dënimeve, në s’kemi përfitue asnjë qindarkë, e jo ma pronat.
Përqafime Lek Pervizi
 
Për njoftim të hapur
Presidentit dhe Kryeministrit

Grabiten e vidhen pronat e qajnë pronarët. Kujt t’i qahesh e t’i ankohesh?

nga Eurial Vinka
Nuk mjaftonte që pronarët, të pushktuar dhe të burgosur politikë, të masakrohen nga diktatura komuniste, po duhej të dilni disa individë, llumi i shoqërisë, gangsterë, hajdutë e mafiozë, që t’i masakronin edhe ne demokraci, nën hundën e presidentëve dhe të kryeministrave, që nuk dënjojnë ta kthejnë kokën nga padrejtësitë që ushtroheshin para syve të tyre, të mbuluar me cipën e indiferencës dhe mospërfilljës.
Shteti bën sehir, sepse ua ka lënë në dorë dhe kompetencë prokurorive e gjykatave si dhe policisë që të ndjekin këta keqberës dhe hajdutë që vjedhin haptas pronat e pasuritë e pronarëve pa i qortuar e pa u kërkuar kush llogari. Se mos këta gangsterë ia varin fort drejtësisë e shtetit. Vetë ligj e vetë shtet. Ku qenkan berë kaq të zotët që nga hiçi e brekëgrisur të bëhen milionerë e miliarderë? E po dihet fort mirë, nga burgjet e Italisë, ku janë mbyllur për krime ordinere, drogë e prostitucion, aty janë shkolluar e diplomuar si Prof. Dr. mafiozë, që të behën milionerë e milarderë duke u vjedhur pronarëve të shkretë e të pafuqishëm, pronat e pasuritë e paguara me gjak e lot vuejtjesh e torturash në burgjet e diktaturës. Nuk mjaftuan masakrat e komunizmit mbi ta, por duhet të dilnin edhe këta karabedikë e hajdutë që t’i masakronin përsëri, nën hundët e shtetit e të insitucionëve të tij. Ku ata s’pyesin as për polici, as prokurori e gjykatë, ku hyjnë e dalin si në shtëpi të tyre. S’guxon kush t’i prekë a t’i qortojë. Mjerë ai, kushdo qoftë, shtetar apo privat, e sa për pronarët u tregojnë shqelmin dhe koburën që mbajnë pas b…. (pa leje) si kapadai e s’ja mban kuj t’i prekë me pupël. Krah për krah me policët, prokurorët e gjykatësit, kryetarët e bashkive dhe prefektët. Me alamet diplome në xhep, Prof. e Dr. Kërkushi, blerë me tefin e dollarit (disa mija) në Universitetet që kanë mbirë si këpurdha shpifarake mes Tiranës. Bëhën drejtora, deputetë, shefa policie e tjera detyra për të mbuluar prapaskenat (prapanicat) e tyre të mbushura e të fryra që mezi ecin e mezi i mbajnë këmbët. Kush prokuror apo gjykatës ose polic guxon t’u kërkojë llogari se si u benë ashtu si me magji, milionerë e miliarderë që s’kishinn gjë mbas shpirtit? Mos voallë, korrupsioni ka hyrë në zyrat e tyre dhe i bën të mbyllin sytë e veshët ndaj këtyre gangsterllëqeve? Apo mos vallë kërcënohen me armët që mbajnë, e kapërdisën me to hapur pa leje, dhe të tjera armë që mbajnë në banesat e tyre, nën hundën e policisë që bën sehir e mbyll sytë dhe veshët?! Kush burrë shteti është në gjendje ta pastrojë vendin nga kjo semsile e keqe e këta dëmonë që përfitojnë nga demokracia e madhe, për të livadhisur për shtatë palë qejfe, mbi kurrizin e të tjerëve? Deri kur, o Zot (Presidentë ose Kryeministra), do të vazhdojë kjo gjendje që në qytetet shqiptare të vazhdoje sundimi i njerëzve të fortë, i këtyre Al-Kaponëve, të pa din e imanë, që ushtrojnë pa u hyrë gjemb në këmbë, zanatin e tyre mafioz me korrupsion dhe terror? Ka a s’ka Shtet?!? Ka a s’ka drejtësi?! Ka a s’ka prokurori e gjykatë. Ka a s’ka polici për ndjekjen e krimeve ekonomike në dëm të qytetarëve dhe kryesisht në dëm të pronarëve që u grabiten e vidhen pronat në dritë të diellit, e shteti rrin harruar, indiferent e moskokëçarës? Ka a s’ka ligje për këta keqbërës që po helmatisn shoqërinë shqiptare me veprat e tyre kriminale. Ju lutemi na jepni përgjigje, që ta flejmë mendjen, ja t’i dilni zot kësaj plage kriminale, ja të na e thoni troç, rrini urtë, sus, e mos t’u ndihet zëri, më keq se nën diktaturë!! E kam një mik timin që prej 27 vjetësh s’i kthehet shtëpia, e pushtuar me 1945 nga partizanët trimosha, që vazhdojnë ta pushtojnë e s’ka burrë nëne që t’i nxjerrë prej saj, paçka se Kryeministri ka deklaruar që shtëpitë e pushtuara në kohën e diktaturës t’u kthehen pronarëve pa gjyq. Kush e përfill atë fjalë? Askush! Kjo është e gjitha! Sundon padrejtesia, sado që thërrasin me të madhe për reformë në drejtësi. Fjalë që i merr era me gjithë letrat e shpurpurisura në kundërshtim me shprehjen “Verba volant, scripta manent”! I shkreti latin, të cilit s’mund te shkonte mendja kurrën e kurrës, se do të vinte një kohë ku komunizmi të mos përfillte as fjalë dhe as shkrime. Koha po e vërteton, e ku? Në Shqipërinë tonë, aq të lavdëruar me fjalë dhe aq të përmbysur me kokë në hi e në baltë. Vaso Pasha paskësh pasur shumë të drejtë me e qa mjerimin e Shqipërisë, që ne po e shohim fare mirë!

Related Images:

Artikulli paraprakPyetësorit të Prustit – i përgjigjet poeti Jozef Radi
Artikulli tjetërGjeneza e Partisë së Punës dhe themelimi i injorancës nga Kastriot Dervishi
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.