Et’hem Haxhiademi i shkruan Mit’hat Frashërit (1927)

0
14
Et'hem Haxhiademi i shkruan Mit'hat Frashërit (1927)
Et'hem Haxhiademi i shkruan Mit'hat Frashërit (1927)
Et'hem Haxhiademi i shkruan Mit'hat Frashërit (1927)
Et’hem Haxhiademi i shkruan Mit’hat Frashërit (1927)
Një komb që burgos poetët ka burgosur shpirtin e tij.
Një komb që vret poetët ka vrarë ndërgjegjen e tij.
Kot mundohemi të gjejmë shkakun e mjerimit tonë.
Kemi burgosur e vrarë poetët, kemi zënë Perëndinë me gurë,
ndaj tani jetojmë mizerjen shpirtërore e materiale.
Nderim Tragjedianit dhe poetit Et’hem Haxhiademi!
Yzedin Hima

Et’hem Haxhiademi i shkruan Mit’hat Frashërit (1927)

Etëhem Haxhiademi
Elbasan, 20. IX. 27
 
I ndershëm Z. Mid’hat,
 
Mora kartolinën e z. S’uj në datën 15 të këtij muji, ku(r) mora vesht se vjershën Sofíé do ta botoshit në kalendarin kombiar 1928.
Për këtë gja më paski lajmërue dhe me nji letër më 20 Qershorit, por për fat të keq unë atë letrë nuk e kam marrë as fare.
Meqense Kalendari Kombiar 1928, do të këtë nji volum shumë ma të trashë se “Diturija” un sot po ju dërgoj edhe tri vjersha t’jera “Dodonës”, “Hijet e Naim Frashërit” dhe “Vrirat akademia” qi bashkë me atë “Sofís” t’i botoni në kalendarin po qe e mundshme. Këtu mbyllun në letrë po ju dërgoj edhe nji kartolinë qi të merrni mundimin me më lajmërue për botimin e këtyne vjershave në kalendarin kombiar.
 
Ju lutemi të pranoni të falat e mija ma të përzemërta.
I juji përjetë,
Et’hem Haxhiademi
 
45 E – 53526 – Arkivi 329
Kutia 14, Dosja 8, Nr. 51, fq.1
Muzeu Elbasan

 

Related Images:

Artikulli paraprakDuke kënduar Sofínë… në Përvjetorin e lindjes së Et’hem Haxhiademi (8 mars 1902 – 17 mars 1965) – Përmblodhi & rrëfeu Hortensia Haxhiademi
Artikulli tjetërLetër e Filip Shirokës dërgue Zef Sumës
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.