Elena Gjika – Merlika – 100 vjetori – nga Ardian Ndreca

0
16
Elena Gjika - Merlika
Elena Gjika – Merlika

Elena Gjika – Merlika – 100 vjetori

nga Ardian Ndreca

Shënim i shkurtë për një zonje,
në 100 vjetorin e lindjes (27 gusht 1920),
e cila më shumë se gjysmën e jetës,
e kaloi në kampet e internimeve.
.
Elena Gjika - Merlika - 33 vjeçe interrnimeve
Elena Gjika – Merlika – 33 vjeçe interrnimeve
Sot e 100 vjet ma parë, patrioti Sotir Gjika e mbyllte nji letër të tijën drejtue nga Roma mikut Luigj Gurakuqi, me këto rreshta:
“Ime shoqe, e cila ndaj të gdhiri, u bë për së dyti herë nënë, e është mirë nga shëndeti, të falet me shëndet. Leka e foshnja e re, Elena, të puthin dorën.
Të përqafoj me mall, Sotir Gjika”.
Në familjen Gjika atë ditë kishte lindë Elena.
Në mbramjen e 2 marsit 1925, Gurakuqi po darkonte në restorantin e Hotelit “Cavour”, në Bari, me miqtë Riza Dani dhe Dan Hasani dhe në nji shenj kohe u kërkoi leje për me u çue tue thanë: “do t’shkoj tek Sotiri [Gjika] mbasi i kam premtue nji kukull vajzës së tij”.
Në trotuar do ta prisnin plumbat mizorë e kukulla nuk do t’i mbërrinte kurrë në dorë Elenës pesëvjeçare.
Elena Gjika do të kryente shkëlqyeshëm në vitet ’40 universitetin në Napoli, për pak kohë do të merrte pjesë në kuvende e do të botonte shkrime me karakter historik. Në vitin 1945, e martueme me inxhinier Petrit Merlikën dhe me nji foshnje të vogël, do të zente fill kalvari i familjes së saj: Kampi i Tepelenës, burgosja e burrit e disa vjet ma vonë ajo e të birit, e mandej dekadat e pandërpreme të internimit në Myzeqe, deri në ramjen e komunizmit. Në internim hyni nuse e re dhe doli gjyshe me thinja. Asgja s’e përkuli, ruejti deri në fund karakterin e fortë dhe inteligjencën e mprehtë tue edukue me fjalë e sidomos me vepra gjenerata të tana të rinjsh e të rejash që lindën e u rritën në internim.
Sot Elena Gjika – Merlika, do të kishte mbushë 100 vjeçe.
.
Marrë nga mui i fb i Ardian Ndrecës, 27 gusht 2020
.

Related Images:

Artikulli paraprakHomazh për Ndoc Selimin – nga Prend Buzhala
Artikulli tjetërVarri i Fshehtë nga Petraq Kolevica – Nji libër i ri i shtëpisë Botuese M. Kuteli
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.