back to top
15.5 C
Tirana
E diel, 14 Prill, 2024

Dy poezi nga Trilussa prej Maksim Rakipajt

Gazeta

Maksim Rakipaj
Maksim Rakipaj

Vetmbrojtja e ligjshme nga Trilussa

Kur nji femën, për hesap tem,
me fërte e nershme kërko me qen,
ene me ju hudh përcipër dy burra,
i bo si kalamojtë, me ju pshtu shurra.

Munohet me ju shti frykën m’at fillim,
kafsho, grric, gju m’shkelma, thrret: Niiim!
Kshu po, fërte ruhet neri ne ftyra,
me kto qi kena, me ç’na ka fal natyra.

Po ti çère bone? Shkove ne ja mshtolle
bam-bam… nja dy-tri t’shtime pisqolle,
po m’fal içik, m’gja se e teprove…

Veç goca e nji t’modhit, e di çèr ka thon?
-Me ç’kom hek un, me pas bo si ajo,
nji mitroloz m’u dojte, e n’mos mò!

Lkura nga Trilussa

Mjeri un qi do m’therin!
tha Fazoni kur pa Gjelin,
-Ne nesrejt, kom pa m’gazet,
se n’Pallat kon me shtru drek,
pjata parë – Fazon i pjek!

Ti po qahesh!? Un t’kom zili!
I tha Gjeli: – Puu! çèr fati, lum si ti!
S’je i knoq qi ke për t’vdekë,
për Atdhe ene për Mret?!
Idealin e harrove, ne Lavdinë?
Vene içik gishtin m’kaptinë…

E di mèr vlla, e di, je nacjonalist,
i tha Fazoni, – gzo pra ne ti, se t’kom pa m’list,
njaty m’gazetë t’modhe, sa i çarçaf,
ishte shkrujtë bukur: Gjel me pilaf!

U dridh kur haberin e nigjoj,
i shkreti gjeli met i pa gojë,
ç’ishin ideale krejt i harroj,
ene tu gërthit me t’modhe filloj:

-O Zot i modh, çèrè m’ka gjet!
Po ç’èm duhen mu Atdhe ne Mret!
Ideale fërte t’bukra shum,
amò kaptinën po e lej un!

Përshtati në dialektin e Tironës Maksim Rakipaj

 

Related Images:

More articles

1 Koment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.