back to top
25.5 C
Tirana
E premte, 24 Maj, 2024

Dy foto të Safete dhe Ramadan Sokolit shpjeguar nga nipi i tyre, Artan Kafexhiu.

Gazeta

Ramadan Sokoli me Kitare dhe e motra Safetja
Ramadan Sokoli me Kitare dhe e motra Safetja

Dy foto të Safete dhe Ramadan Sokolit

shpjeguar nga nipi i tyre, Artan Kafexhiu

 Familja Sokoli –
simbol i mirësisë, i bujarisë, i urtësisë dhe trimnisë!
Ndjehem me fat, që pata nderin ta shijoj miqësinë e sinqertë
të familjeve tona qysh në krye të herës…
Hilmi Tafa
.
Në këtë foto Safete Sokoli është më të vëllanë, Ramadan Sokolin.
Që e vogël Safetja këndonte shumë bukur, aq sa shpesh i thonin “bilbili i Shkodrës”, përveçse “Bilbili i Sokolëve”
Kurse kjo është një tjetër foto e Safetes (vajza në mes) mbas një incizimi të bërë në vitet ’40, në Radio Tirana, ku në krah të saj dallohet edhe i vëllai, Ramadani. Mbas duhet të jetë edhe Prenk Jakova, po nuk jam fort i sigurt.
Mund të shtoj se në skenë Safete Sokoli ka dalë fare e re, pjesmarrëse në muzikalet e para në Shkodër, përkrah Marie Krajës, me të cilën ka pasë edhe miqësi të ngushtë. Kanë luajtur edhe në pjesë teatrale edhe në pjesë muzikore të Fishtës. Kjo foto është e asaj kohe.
.
Ramadan Sokoli dhe Safete Sokoli ne Radio Tirana - 1940
Ramadan Sokoli dhe Safete Sokoli ne Radio Tirana – 1940
Përveçse ka qenë talent muzikor, Safetja ka qenë edhe një nga antifashistet me shenjë, edhe pse fare e njomë. U arrestua nga italianët në demostratën e parë me rastin e 28 Nëntorit në Shkodër. Ndërkohë, i jati, Isufi Sokoli, ishte internuar nga italianët në Itali. Me atë rast, ajo humbi edhe të drejtën e studimit për në Konservatorët e Italisë, ku pretendonte të shkonte.
Gjithashtu, mbas çlirimit Safetja u ftua në Filarmoninë e Tiranës si soliste operash, por u hoq shumë shpejt prej rrethanave politike…
.

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.