Ditar në frëngjisht i Vilson Blloshmit – (mars – gusht 1974)

0
12
Poeti Vilson Blloshmi (1948-1977)
Poeti Vilson Blloshmi (1948-1977)
Vilson Blloshmi dhe kushërira e tij piktorja Lumturi Blloshmi
Vilson Blloshmi dhe kushërira e tij piktorja Lumturi Blloshmi

Ditar në frëngjisht i Vilson Blloshmit

(mars – gusht 1974)

Sipas variantit të përkthyer nga hetuesia,
marrë nga dosja hetimore.
.
11 mars 1974 – Shkova me tren në Korçë. Fjetëm në Pogradec. U takova me mikun tim të vjetër, Ladin.
16 mars – Takim me miq në Qukës. Shëtita me… mbi hekurudhë deri te tri urat. Pastaj vetëm si gjithmonë. Udhëtova për Bërzeshtë me mikun tim të vjetër Qela Poçin. Prita shokun tim për disa gjëra tek xhamia. Natë.
17 mars – Elbasan. Gjithmonë e njëjta gjë. Pashë “Cromuell”, film franko-italian.
19 mars – Kthimi për shtëpi… Shpesh urrejmë, se duam nga mëshira.
21 mars – Punova në mal me Esherefin (xhaxha i V. B.). Premë lëndë për dysheme.
22 mars – Isha në Qukës. Udhëtova me “atë” deri te tri urat.
3 prill – Librazhd. Raport mjekësor për të punuar nëntokë (shqip). Unë tani e di se njeriu fiton, kur humbet (frëngjisht).
7 prill – Stravaj. Shkëputje komplet. Sheherazade. Ta kthesh Hygonë në ndonjë gjuhë tjetër, dmth, ta kthesh përmbys atë (shqip).
9 prill – Fillova punë në galeri, miniera Përrenjas.
12 prill – Turni i dytë, në barkun e nëntokës. Nganjëherë njerëzit mbajnë dhe emra prej gjasme njerëzish.
19 prill – Punova dy turne bashkë, të dytin dhe të tretin.
20 prill – Tiranë. Tek vëllai im. Pastaj në shtëpinë e kushëririt tim, pastaj tek Xhelili.
21 prill – Tiranë. Lexova disa pjesë të “Divina Comedia” e Dante Aligerit.
22 prill – U ktheva në shtëpi. Natë. Të gjithë flenë edhe të vdekurit, edhe varret, dhe?
23 prill – Në punë. Turni i dytë. Lexova Teofil Gotje. Faqe të mrekullueshme.
24 prill – Pasnesër mbi shpinën time do të jenë 26 vjet. Kjo ditë nuk do të festohet nga unë as tani, as kurrë. Humnerë të gëlltis këtë ditë të tmerrshme. 1)
28 prill – Ka njerëz që janë si hija ime. Ata më ndjekin veçse në ditët me diell.
16 maj – …dhe dashuria e përjetshme zgjati vetëm tri ditë….
17 maj – Nga erdhi ky njeri? Ai iku në një botë tjetër, doli prej këndej.
26 maj – Me atë. Shëtitje e mrekullueshme në pyll. Ditë lumturie e vërtetë. Në mbrëmje jam i sëmurë. Temperatura 36 gradë
27 maj – Sëmurë. Ethe të tmerrshme. 39.8 gradë. Tri ditë qetësi.
28 maj – I sëmurë ende. Në shtëpi, ditë e bukur. Asgjë e madhe. Jetë për të jetuar.
5 qershor – U gëzuam me nxënësit e mi për frëngjishten, pastaj me shokët e mi.
6 qershor – Në qoshe të një fushe me grurë, në mes të ditës. Diell, dashuri, ëndrra, jetë e gjallë, ëndrra të gëzueshme. Me Edin.
8 qershor
Vajzë e vogël me sy blu,
Më jep mua dashurinë tënde.
Vajzë e vogël me sy blu,
Ti je e bukur si drita. (nga një këngë franceze)
.
Vilson Blloshmi
Vilson Blloshmi
13 qershor – Ajo shkoi në shtëpi. Stefan Cvaig, “Letra e një të panjohure”. U ktheva në shtëpi.
20 qershor – Zbor. Breg – Plep. Më kujtohet koha e shkuar që tashmë nuk e di.
21 qershor – Punë… Vargje të bukura, shkruar nga unë, lexuar për mikun tim, Gencin.
22 qershor – Shëtitje në pyll… – (tri rreshta me pika….)
23 qershor – Punë dhe zgjim, me mua miku im i dashur. Pimë verë në Breg – Plep.
24 qershor – Punë dhe shëtitje në Gjiovalë me Gencin.
25 qershor – Ne folëm për poezinë dhe muzikën.
26 qershor – Gjithnjë bashkë… ditë dhe natë. Diskutime.
27 qershor“Ti ikën, ikën dhe bie në hon/ nuk e ke çdo ditë/ çdo ditë të mungon!…”
28 qershor – Pogradec. Qytet i bukur… Liqeni. E dua këtë liqen, në qoftë e thënë, ai do të jetë shtrati im i përjetshëm.
29 qershor(pesë rreshta me pika…) – Vetëm. Mendoj për ictyosames (përbindshat S. B.) dhe rolin e tyre.
30 qershor – Sot piva raki.
1 korrik – U njoha me Li. Rreth inteligjent dhe shpirtpastër.
6 korrik – Librazhd. Vetëm. Punë. Shpirt shumë i mërzitur (frëngj.). Ndarja nis aty ku fillon bashkimi, ashtu si vdekja fillon aty ku nis jeta (shqip).
7 korrik – Punë. Turni i parë. Me dy mësuese nga Tri urat deri në Përrenjas. “Auxid”.
8 korrik – Ditë e bukur. Pyll. Fundi i “Auxidës”. Ajo dhe unë jemi ne që jemi. Uvertura e “Berberit të Seviljes”.
15 korrik – Turni i tretë. Pyll. Dashuri. Ajo – Myrtoja e re fiorentine.
23 korrik – Isha në Tiranë….
24 korrik – U ktheva nga Tirana.
25 korrik – Shkova për në shtëpi.
27 korrik – Zbor.
5 gusht – Fundi i shërbimit ushtarak.
25 gusht – Pyll. Të mira. Dashuri. Shqetësime. Ndarje.

.

Përktheu nga frëngjishtja Theofan Nishku, Librazhd, 15. 7. 1976 .
1)Shënim: Në hetuesi atë e pyesin për këtë ditar. Ja disa nga pyetjet sipas procesverbaleve:
Ç’ke dashur të thuash që jeta është humnerë? Ai përgjigjet: Jeta në fakt nuk është humnerë… por, po të thellohesh shumë e shumë, nuk arrin dot të përcaktosh mendime të sakta për jetën.
E pyesin dhe për një shprehje gjetur në një shënim. Ç’ke dashur të thuash me: “Si të jetosh, kur duke qenë zjarr, ke fqinj barutin”. Vilson Blloshmi përgjigjet: Me këtë kam dashur të them se duhet të jesh i shkathët në vuajtje.
Marrë nga muri i f.b i Sadik Bejkos
.

 

Related Images:

Artikulli paraprakPëllumb Xhufi: një intelektual i mbrujtur në Perëndim! nga Ilir Hashorva
Artikulli tjetërProjekti: “Psè jemi Arbëreshë?” – di Vincenzo Bruno
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.