back to top
23.5 C
Tirana
E diel, 23 Qershor, 2024

Dine Dine dhe romani i tij – “Mbi Varkën e Karontit” – nga Orhan Sakiqi

Gazeta

Dine Dine me Ervisin 4 ditë para arrestimit
Dine Dine me Ervinin 4 ditë para arrestimit

Dine Dine dhe romani i tij – “Mbi Varkën e Karontit”

nga Orhan Sakiqi

Lexova së fundi romanin e Dine Dines: “Mbi Varken e Karontit” – Jeta e një të intenuari që në moshë të njomë edhe më vonë i burgosur.
Hetuesia, gjyqi dhe burgu janë përshkruar me realizëm e ku personazhet e diktaturës i sheh të gjallë si edhe guximin e Dines.
Po ua le lexuesve që ta lexojnë e ta gjykojnë. Por nuk mund të le pa nënvizuar këto rreshta të fundit të librit: “Dhjetë vjet heqje lirie…!” Kur gjykatësi shqiptoi numrin dhjetë s’di pse u trondita aq shumë. Them për pak çaste se pamja e njerëzve të mi që ishin jashtë në pritje që të më shihnin në atë pak kohë që na kishte mbetur para ndarjes, ishte edhe më tronditëse.
Te porta e daljes ishin Adriana me Ervinin në krahë. E qeshur përsëri ajo kish kapur dorën e djalit njëvjeçar dhe e tundte ‘Mbahu fort!’.

Dine Dine - Mbi Varkën e Karontit - Roman
Dine Dine – Mbi Varkën e Karontit – Roman

Para dy ditësh në televizionin Syri në emisionin e Adi Krastës u paraqit ai djali njëvjeçar, që tashmë mbas 40 vitesh ishte nënshtetas amerikan, që ka mbaruar dy universitete e së fundi është zgjedhur edhe nënkryetar i shoqatës Vatra…
Ja pra, një rreze drite mbi familjen dibrane Dine me disa breza patriotikë.

Marrë nga muri i FB Orhan Sakiqi, 1 dhjetor 2022

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.