back to top
31.5 C
Tirana
E martë, 25 Qershor, 2024

Berit Backer (1947-1993) – Frymë e lartë Humaniste – nga Pertefe Leka (1993)

Gazeta

Berit Backer (1947-1993) - Antropologe norvegjeze
Berit Backer (1947-1993) – Antropologe norvegjeze

Berit Backer (1947-1993)* – Frymë e lartë Humaniste

nga Pertefe Leka (1993)

Berit Backer – studiuesja e të traditës kulturore shqiptare,
mbrojtësja e të drejtave humanitare
të shqiptarëve para forumeve shtetërore të Norvegjisë e të Botës
ndrroi jetë, nga një dorë kriminale…

Në Norvegji, në vendin më verior të Europës, ku të ftohtit dhe ngricat e mbulojnë tokën në pjesën më të madhe të vitit, jetojnë njerëz të kulturuar të qytetëruar me një harmoni dhe ngrohtësi shpirtërore sa e zbut edhe klimën përreth. E tillë ishte edhe nordikja Berit Backer, e cila jetonte në Norvegji, por zemrën e kishte në Kosovë. Ajo kishte në vetvete një zjarr dashurie për njerëzit në përgjithësi dhe për shqiptarët në veçanti.

Berit Backer - mes shqiptareve te Deçanit
Berit Backer – mes shqiptareve te Deçanit

Si studiuese e kulturës shqiptare, dokeve, zakoneve, gjuhës dhe shpirtit të popullit shqiptar ajo u afeksionua mbas tyre se u bë bijë në shpirt e “Nënës Kosovë”. Kaq të bukura i dukeshin veshjet shqiptare sa i vishte edhe vetë me kënaqësi. Për këtë flasin fotografitë që ka lënë me veshje popullore të zonave të ndryshme të Kosovës, e sidomos nga ajo e Deçanit.
Zonja Berit Baker shkonte dhe vinte në Kosovë si në shtëpinë e saj. Ajo qante bashkë me nëna dhe motrat shqiptare në ditët e përgjakshme të masakrave serbe ndaj të rinjve dhe të rejave shqiptare. Ajo nuk heshtte para këtyre mizorive, dhe zëri i saj dëgjohej deri në forumet më të larta ndërkombëtare në mbrojtje të të drejtave njerëzore. Lidhjet me Kosovën ajo i shtrëngoi edhe më shumë, mbasi mori për të rritur Besmirën e vogël jetime…
Bukuria shpirtërore e karakterizoi motrën tonë Berit Backer në ditët e zisë për bukë në Kosovë. Ajo nga larg dërgonte ndihma dhe ilaçe dhe mbante lidhje, merrte dhe jepte mesazhe për të përmirësuar gjendjen e rëndë në Kosovë të shkaktuar nga antinjerëzit serbë.
Ajo, me një mendim të kthjellët progresiv luftoi gjithmonë për barazi, drejtësi dhe harmoni midis popujve.
Ajo u vra nga një dorë kriminale dhe u varros me nderime të larta nga qytetarët e saj po edhe nga vëllezërit dhe motrat shqiptare, të cilët e ndjenë thellë humbjen e saj. Në ceremoninë mortore para varrimit, Adem Demaçi tha këto fjalë: “Norvegjia mike, humbi bijën e vet fort të çmuar, humbi një humaniste dhe shkencëtare shumë të zellshme, kurse ne shqiptarët mbetëm pa të vetmen motër norvegjeze që kishin…!”
Gazeta “Kosova” – maj 1993

P.S. *Kosova e ka dekoruar me Medaljen Presidenciale, antropologen norvegjeze Berit Backer,  e cila më 1974, shkeli për herë të parë në fshatin e Komunës së Deçanit.
Bertit Backer, pas vdekjes, ajo u dekorua me Medaljen Presidenciale Jubilare. Ajo ishte ndër të parët që kishte ngriti zërin për Kosovën dhe për të drejtat e mohuara të shqiptarëve në ish-Jugosllavi. Kosova e çmon shumë kontributin e saj.

.

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.