back to top
16.5 C
Tirana
E enjte, 23 Maj, 2024

Bashkëpunëtore të Sigurimit të Shtetit të dekoruar nga Qeveria Shqiptare

Gazeta

Censurë komuniste...
Censurë komuniste…

Bashkëpunëtore të Sigurimit të Shtetit

të dekoruar nga Qeveria Shqiptare

Një listë e të dekoruarve:
funksionarë të lartë të PPSh,
drejtues të lartë te diktaturës
dhe bashkëpunëtorë të Sigurimit të Shtetit, prokurorë, gjykatës, etjerë
-Dekoruar nga Qeveria Shqiptare më 29 nëntor

Kryevepra kriminale e Rakip Beqjas
Kryevepra kriminale e Rakip Beqjas

1-Rakip Beqaj – Zv/Drejtor i Përgjithshëm i Sigurimit të Shtetit, ka dënuar mbi 1000 të pafajshëm.
2-Gani Kodra – Shefi i Sigurimit të Byrosë Politike
3-Xhafer Peçi – Drejtor i Drejtorisë së Kufirit në Ministrinë e Punëve të Brendshme; nga viti 1972 deri në vitin 1982, ka kryer detyrën e Komandantit të Gardës së Republikës
4-Mark Dodani – Figura emblematike e Sigurimit të Shtetit me pseudonimet “Xhakoni” e “Studenti, i cili mbante lidhje direkte me Mehmet Shehun e Kadri Hazbiun, aktiv në goditjen e disa grupeve diversante siç i cilësonte regjimi.
5-Murat Kamami – Prokurori ushtarak i Beqir Ballukut, Petrit Dumes, Hito Çakos e Rrahman Parllakut; Ai e vlerësoi grupin si “komplotist” duke kërkuar dënimin e tyre me vdekje.
6-Anastas Koroveshi – Gjyqtar i Gjykatës së Lartë Ushtarake në Tiranë
7-Qemal Hysenaj – Kryetari i Degës së Punëve të Brendshme të Fierit
8-Ernesto Jakova – Zëvendësdrejtori i Institutit të Studimeve Ushtarake, ish-Gjenerai Major, i dënuar me grupin e të ashtuquajturit “Puçi ushtarak 74”
9-Jani Pasko – Kryetar i Komitetit të Rrethit Berat
10-Mustafa Beqari – Oficer i Degës së Punëve të Brendshme
11-Isa Miloti – Oficer i Sigurimit të Shtetit (Shkodër)
12-Shyqyri Çoku – Hetuesi i At Zef Pllumit (“Rrno vetëm për me tregue”); torturues i Dom Mikel Beltojës, pushkatuar në 1974

Lista e te torturuarve nga Shyqyri Coku
Lista e te torturuarve nga Shyqyri Coku

13-Rahman Parllaku – Kandidat i Komititetit Qëndror të PPSH, deputet i PPSH, ish-zv/ministër i Mbrojtjes, ish-Gjeneral Major i dënuar me grupin e të ashtuquajturit “Puçi ushtarak 74”
14-Gani Keçi – Sekretar i Komitetit të Partisë për Tiranën
15-Meleq Babani – Kryetar i Komitetit Ekzekutiv të Bilishtit
16-Vito Kapo – Ministre e Industrisë së Lehtë, ish- Sekretarja e Parë e Bashkimit të Grave të Shqipërisë, bashkëshortja e Hysni Kapos
17-Njazi Jaho – Sekretar i Komitetit të Partisë për rrethin Tiranë
18-Hamit Myhyrdari – Kryetar i Degës së Punëve të Brendshme Laç
19-Ilo Kodra – Shefi i kabinetit të Sekretarit të Komitetit Qendror të PPSH-së
20-Kadri Balla – Fillimisht shoqëruesi i Enver Hoxhës. Vite më vonë emërohet Zv/Drejtori i Kuadrit të Ministrisë së Brendshme
21-Dhimitra Jakova – Dëshmitare në gjyqin kundër grupit armiqësor të Mehmet Shehut, Kadri Hazbiut, Llambi Peçinit, etj
22-Xhoxhi Konomi – Kreu i Hetuesisë në rrethin e Lushnjës; Hetues në Prokurorinë e Përgjithshme, më pas Këshilltar në Presidiumin e Kuvendit Popullor
23-Liri Belishova – Anëtare e Byrosë Politike dhe e Komitetit Qëndror të PPSH-së. Themeluese e PKSH-së. Në vitin 1960 përjashtohet nga PPSH, internohet 21 vjet.
24-Mane Aliaj – Vëllai i agjentit sekret të Kundërzbulimit shqiptar, Shemsi Aliaj pranë ambasadës shqiptare në Romë, i cili konsiderohet si një nga rekrutuesit më të mirë të Shërbimit Sekret Shqiptar në komunizëm.
25-Llambi Gegeni – Hetues në Drejtorinë e Hetuesisë në MPB
26-Fahri Kraja – Oficer i Sigurimit të Shtetit, Hetues, ish-drejtues i lartë në Sigurimin e udhëheqjes komuniste.
27-Emro Kondi – Zv/kryetari i Degës Punëve të Brendshme Librazhd!
28-Agim Bejleri – Oficer i Sigurimit të Shtetit
29-Duro Shehu – Vëllai i kryeministrit, Mehmet Shehu.
30-Sadush Kumbaro – Agjent i Sigurimit të Shtetit
31-Stoli Lipivani – Dëshmitare, pjesëmarrëse në gjyqin e Ramize Gjebreas
32-Eqerem Beci – Dëshmitar në gjyqin e Koço Theodhosit, Kiço Ngjelës, etj.
33-Demir Prodani – Hetues i prokurorisë në disa rrethe
34-Dhimiter Brisku – Deputet i PPSH-së për Beratin, Kryetar i Komitetit Ekzekutiv të Këshillit Popullor të Rrethit Berat
35-Nonda Baka – Sekretar i Parë i Komitetit të Partisë e rrethit të Durrësit
36-Karafil Kalemi – Zv/Kryetar i Degës të Punëve të Brendshme për mbi 20 vjet
Marre nga http://traboini1.blogspot.al
http://bit.ly/fxzulu

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.