back to top
34.5 C
Tirana
E shtunë, 22 Qershor, 2024

Afresku i kishën e Shna Prendes (1462) – nga Kastriot Marku

Gazeta

Afresku i Kishës së Shna Premtes
Afresku i Kishës së Shna Premtes

Afresku i kishën e Shna Prendes (1462)

nga Kastriot Marku

Afresku 6 shekullor (1462), në kishën e Shna Prendes në fshatin Balldrè në Lezhë, në të cilin paraqitet “Darka e mbrame” e Jezu Krishtit përbën një kryevepër të artit mesjetar shqiptar, specifikisht sa i përket pikturës murale. E pikturuar para afreskut me të njëjtën tematikë realizuar nga Leonardo da Vinçi, kisha dhe afresku i saj përbëjnë një pasuri jashtëzakonisht të madhe kombëtare e cila është lënë pothuajse tërësisht pas krahëve nga institucionet përkatëse shtetërore që e kanë për detyrë identifikimin, mbrojtjen, restaurimin dhe promovimin e monumenteve të tilla unike.
.
Marre nga muri i FB i Kastriot Markut, 25 gusht 2020

 

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.