A është ndjerë ndonjiherë në faj kjo shoqëri për çfarosjen e pjestarëve të familjes së vet?! – refleksion nga Ilir Prifti

0
9
Ilir Prifti
Ilir Prifti
Ilir Prifti
Ilir Prifti

A është ndjerë ndonjiherë në faj kjo shoqëri

për çfarosjen e pjestarëve të familjes së vet?!

refleksion nga Ilir Prifti

Kur familja vritet mes vedit, mendoj, bëhet pjesë e një tragjedie.
Kapllan Resuli, gjendet një ditë, padashjen e tij n’mes personazheve tragjike së epokës komuniste n’Shqipri. Ndoshta me dashjen e tij, sepse rrezikoi për t’ardhë me jetu n’tokën amë… Por gjuha e thepisur s’mund t’rezistonte gjatë n’atë epokë. Duhej patjetër me e “lëmnue” pak. Kapllani jetoi në nji vend ku nën trysnira e tortura shqiptarët padisnin shokun, dëshmonin vëllai kundër vllait, ndahesh prej burrit apo gruas “armike”, ku vetë nëna denonconte t’birin. Kjo është tragjike e sidomos duke fol për nji popull që ka strehu e ka mbrojtë prej vdekjes t’huaj, pa kurrë përfitimi madje edhe ushtarë pushtues të pambrojtur. Gjama e komunizmit la vrraga t’hidhta n’moralin tonë; popull me veti t’admirueshme bese, preku caqet e shpërbërjes morale.
Kapllani që n’vitin ’70 e deri në rënien e shtetit komunist jetoi i premë bese. U “arratis” prap, tashma nga toka amë, iku me një barrë brengash e hidhnish. Ndoshta s’gjente njeri me i drejtu gishtin; ishin shumë, ishte gati nji shumicë kundër tij, ishte nji popull ku gjysma vriste gjysmën ku edhe gjysma e vrarë mundohej të shpëtonte nga nga pjesa saj e dobët. Kjo është tragjedia e komunizmit, ku fajtori është shpërndarë, madje gjendet i gjithë rreth teje dhe ti s’mundesh me e tregu sepse të duket absurde: shumica s’ka qenë ndonjë herë e fajshme!

Kapllan Resulbegoviq (1934-2022)
Kapllan Resulbegoviq (1934-2022)

Kthehesh për nga Autori i gjamës, ai s’duket, veçse ndihet kudo në sindromën e urrejtjes që pluskon mbi kryet e njeriut postkomunist. Pakkush sot fajëson “korifejt” e dikurshëm, ata që me veprat e tyre e estetizonin atë tragjedi, madje lëvdohen. Kapllan Resuli barti me vete pjesën e tij të tragjedisë së komunizmit.
Në vite t’hershme, kur m’ra n’dorë romani “Tradhëtia” jam mahnitur e tronditur. Deri atëherë na kishin mësu se Kosova ishte nji vend që ekzistonte vetëm dikur në të kaluarën dhe kaq. Ndërkohë djali i tij Arbeni, dikur heroi i romanit, punonte fushave të Tërbufit duke mbajt dhe damkën “djali i tradhëtarit”, e bija që kishte një trishtim të thellë në shpirt “bija e tradhëtarit”!!
A është ndjerë ndonjiherë në faj kjo shoqëri për çfarosjen e pjestarëve të familjes së vet? Shpesh u kërkohet llogari viktimave si pjesë e tragjedisë. Jam ndjerë fort keq kur kam rastis me lexu shkrime apo intervista të Kapllanit t’erës postkomuniste. Dëshpëruese… të hidhta!
Na duhej ta thërrisnim prap tradhëtar! Ngjan me një faj ku edhe ti që akuzon ndihesh po aq fajtor. Kjo është pjesë e tragjedisë sonë t’përbashkët. Zoti t’mëshiroftë Kapllan!
14 gusht 2020

.

Related Images:

Artikulli paraprakKapllan Resuli, shkrimtar dhe ish i përndjekur politik vdiq ne Gjenevë të Zvicrës në moshën 88 vjeçare…
Artikulli tjetërArti i të lexuarit – nga Artan Kafexhiu
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.