50 Vjetori i Universitetit Prishtinë – (1970-2020)

0
10
Feriz Krasniqi - 50 vjetori i Universitetit të Prishtinës (1970-2020)
Feriz Krasniqi - 50 vjetori i Universitetit të Prishtinës (1970-2020)
50 vjetori i Universitetit të Prishtinës - Prof. Dr. Marjan Dema.
50 vjetori i Universitetit të Prishtinës – Prof. Dr. Marjan Dema.

50 Vjetori i Universitetit Prishtinës:

Promovohet Libri “50 Vjet Universitet”

Për nder të 50 vjetorit të themelimit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” u promovua libri “50 vjet Universitet”, në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”. Rektori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” prof. dr. Marjan Dema tha se ky libër vjen si një dhuratë për të gjithë studentët, profesorët, prindërit e studentëve dhe të gjithë qytetarëve të Kosovës.
“Dokumentari i UP-së, ekspozita “Mote Universitare”, “Dialog mes brezash” si dhe libri i sotëm, janë aktivitete që me dokumentimin e historisë së UP-së, rrëfimet e ndara nga ish-studentët tanë, hulumtimin e studentëve të Departamentit të Sociologjisë si dhe reliket e ekspozuara ofrojnë një mozaik të historisë, jetës akademike dhe jetës studentore të këtij universiteti.” Njëri ndër redaktorët e librit, prof. dr. Faton Berisha, tha se UP-ja duhet të vazhdojë të jetë katalizatorë i ndryshimeve në vend.
.
Feriz Krasniqi - 50 vjetori i Universitetit të Prishtinës (1970-2020)
Feriz Krasniqi – 50 vjetori i Universitetit të Prishtinës (1970-2020)
“Historia e Kosovës, siç e thotë edhe rektori Dema, ndahet në historinë para themelimit të Universitetit të Prishtinës dhe historinë pas themelimit të tij, kësisoj shtet formimi, qëndresa e rezistenca e popullit tonë dhe historia e UP-së janë të ndërlidhura me njëra-tjetrën”, tha Berisha. Ndërsa, në emër të redaksisë së librit fjalën e mori prof. dr. Sali Bashota, promovimin e këtij libri e konsideroi ngjarje të veçantë për UP-në.
“Universiteti i Prishtinës u bë emri i lirisë së shqiptarëve edhe në vitin 1968 edhe në vitin 1997, u bë frymëzim i mendjes dhe i veprimit për shumë gjenerata për të arritur këtu ku jemi sot në këtë 50 vjetor. Pra, UP-ja në këtë monografi prezantohet si shenja më emblematike e vetëdijes kombëtarë shqiptare, që nga themelimi e deri më sot”, tha Bashota
14.02.2020
.
50 vjetori i Universitetit të Prishtinës (1970-2020)
50 vjetori i Universitetit të Prishtinës (1970-2020)

Java e Universitetit të Prishtinës

Në 50 Vjetorin e Tij, UP-ja ndan 50 Mirënjohje

për personalitetet që dhanë Kontribut të Veçantë

Prishtinë 50 personalitete që dhanë kontribut të veçantë në Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” përgjatë pesë dekadave u shpërblyen me mirënjohje për nder të 50 vjetorit të themelimit të UP-së.
I pari i universitetit, Prof. Dr. Marjan Dema, tha se secili që e do vendin, e do Universitetin e Prishtinës, sepse UP-ja e bëri këtë shtet.
“UP-ja, si institucioni madhështor arsimor, shkencor dhe kulturor në vend, nuk do të ishte i tillë pa kontributin e pashembullt të personave që ndërtuan historinë e këtij institucioni. Universiteti nuk do të mbijetonte pa guximin dhe këmbënguljen e profesorëve që në atë kohë ligjëruan nëpër shtëpi – shkolla, të cilat për një kohë të gjatë zëvendësuan sallat e fakulteteve. E kjo nuk do të ishte e mundur pa dëshirën e qindra atyre kryefamiljarëve që me lëshimin e shtëpizave për mësim, rrezikuan edhe ekzistencën e tyre, më dëshirën e vetme që fëmijët tanë të vazhdojnë studimet”, tha rektori Dema. Idriz Ajeti, Anton Çeta, Sadete Mekuli dhe Feriz Krasniqi u shpallën anëtarë nderi të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”. Në emër të personaliteteve që morën mirënjohje një fjalë rasti e tha ish – profesoresha Drita Statovci.
“Sa mirë është të punohet me nder, vullnet e përkushtim; dhe sa mirë është kur dikush që është kompetent për këtë punë e vlerëson punën tënde”, tha Statovci.
Në fund të ceremonisë solemne pjesëmarrësit patën mundësi të argëtoheshin me performancën muzikore të studentëve tanë të Fakultetit të Arteve.
13.02.2020
.
marre nga https://www.uni-pr.edu
.

Related Images:

Artikulli paraprakBalli Kombëtar marrëveshje me Greqinë, që Kosova pjesë e Shqipërisë – nga Kastriot Dervishi
Artikulli tjetërPavarësia e Kosovës 17 shkurt 2008 – nga Atalanta Pasko
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.