back to top
13.5 C
Tirana
E enjte, 23 Maj, 2024

3 maj 2016 – Kosova në UEFA!

Gazeta

Kosova ne UEFA (Pllakat)
Kosova ne UEFA (Pllakat)

3 maj 2016 – Kosova në UEFA!

Sot me 3 maj 2016,
me 28 vota pro, 24 vota kunder dhe 2 abstenime…
Republika e Kosovës i bashkohet si  anëtarja e 55 UEFA-s
Mbas këtij suksesi, pranimit në UEFA
të Federatë së Futbollit të Kosovës (FFK),
me datë 13 maj në Meksikë,
do të mbahet edhe Kongresi i FIFA-s.
Urojmë me këtë rast të votohet pro
edhe pranimi i Kosovës në kompeticionet jashtë europiane…
Nji hap mjaft i rëndësishëm,
i cili urojmë të ndiqet nga një hap tjetër…

Kreu i FFK-se Fadil Vokrri
Kreu i FFK-se Fadil Vokrri

“Jam shumë i emocionuar t’iu drejtohem
pasi sot Kosova është pranuar në UEFA,
ky është një moment historik për futbollin kosovar.
Një lajm i jashtëzakonshëm për futbollistët, sportdashësit.
Betohemi se do të mbrojmë vlerat e futbollit.
Faleminderit për votat që na bënë anëtaren e 55-të të UEFA-s”,
Kryetari i FFK-së, Fadil Vokrri.

3 maj 2016 - dite gezimi per Kosoven!
3 maj 2016 – dite gezimi per Kosoven!

Kosova pranohet në UEFA

Pritjes së gjatë të kosovarëve për të qenë pjesë e shtëpisë së madhe të futbollit në Evropë, UEFA sot i ka ardhur fundi.
Në Kongresin e 40-të të mbajtur në Budapest, anëtarët e këtij kongresi të UEFA-s votuan pro pranimit të Kosovës me të drejta të plota, duke bërë që të dështojë beteja e Serbisë për të bllokuar Federatën e Futbollit të Kosovës të bëhet anëtarja më e re e institucionit më të lartë futbollistik në Evropë, raporton Koha.net.
Për Kosovën votuan pro 28 shtete, ndërsa 24 votuan kundër, përfshirë Serbinë dhe Rusinë, kurse dy ishin abstenime. Kosovës i duheshin vetëm 28 vota për pranim në UEFA.
Që nga 13 janari i vitit 2014, Kosovës i ishin lejuar miqësoret për përfaqësuesen dhe për klubet, por me disa kushtëzime, kurse që nga sot ajo do të trajtohet e barabartë nga UEFA me shtetet e tjera të botës.
UEFA sot votoi kundër ndryshimit të statutit të saj që parasheh se në UEFA mund të pranohen vendet që janë të njohura nga Kombet e Bashkuara si shtete të pavarura, megjithatë u votua sot për Kosovën.
Pas pranimit të FFK-së në UEFA, më 13 maj do të mbahet edhe Kongresi i FIFA-s në Meksikë, me ç’rast do të votohet për pranimin ose jo të Kosovës në këtë shtëpi të futbolli.
Në rast se merret vendim pozitiv për Kosovën edhe në Kongresin e FIFA-s, atëherë përfaqësuesja do të jetë pjesë e kualifikimeve për Botërorin Rusia 2018.
http://koha.net/?id=6&l=111424

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.