back to top
23.5 C
Tirana
E diel, 14 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

ARCHIVE

Arkiva Mujore Mars, 2020

Robert Prifti, shkrimtari që shkroi në diktaturë 45 vjet letërsi klandestine me gjuhën e Dantes – Dhurata Hamzai bisedoi me Edgar Priftin

Robert Prifti, shkrimtari që shkroi në diktaturë 45 vjet letërsi klandestine me gjuhën e Dantes Edgar Prifti bisedoi Dhurata Hamzai I biri, Edgar Prifti, njëshi i...

Tragjedia në Familjen e Mehdi Çelikut – sonet nga Uran Kostreci

Ju përulem Xhaxha! Tragjedia e familjes Çeliku, duhet të ishte aktakuza e parë ndaj diktaturës dhe veglave të saj në Lushnje... Sepse ngjarja ka ndodhur...

Fernando Pessoa nga “Libri i shqetësisë” – përkthye nga Gazi Bërlajolli

Fernando Pessoa nga “Libri i shqetësisë” përkthye nga Gazi Bërlajolli Me bashkëpunue, me u ndërlidhë, me veprue me tjerët, asht vetështytje metafizikisht shkatërrimtare. Shpirti, që i...

Dashuria për atdhe është instikt – nga Namir Lapardhaja

Dashuria për atdhe është instikt nga Namir Lapardhaja (Mësimet e një takimi të rrallë mes Vexhi Buharasë e Islam Vrionit) . Në të nëntëmbëdhjetin vit të jetës, Vexhi...

Kur Koliqi & Shejzat nderonin Haxhiademin & Heroin Kombëtar – në vjetin 500 të Gjergj Kastriotit.

Kur Koliqi & Shejzat nderonin Haxhiademin & Heroin Kombëtar - në vjetin 500 të Gjergj Kastriotit. *** Kisha dëgjuar për këtë botim përtej detit të Koliqit....

Dr. Bilal Golemi, Themeluesi i Shërbimit Veterinar – nga Prof. Dr. Kristaq Bërxholi

Dr. Bilal Golemi, Themeluesi i Shërbimit Veterinar me rastin e 90-Vjetorit të Shërbimit Veterinar - nga Prof. Dr. Kristaq Bërxholi Bilal Golemi (9 shkurt 1899 Golem, Shqipëri...

Ditët e vuajtjeve të mia… dhe Mihal Këshilli – nga Najada Spahiu – Dilo

Ditët e vuajtjeve të mia... dhe Mihal Këshilli nga Najada Spahiu - Dilo Ishte fillimi i vitit 1982. Sapo kisha mbaruar gjimnazin dhe isha e detyruar...

Arturi që prehet nën qerpikun e nënës… – nga Shpend Sollaku – Noé

Arturi që prehet nën qerpikun e nënës... nga Shpend Sollaku - Noé Artur Kice kish lindur në vitin 1961, në ditën e 11 të dhjetorit. Javën...

“Mos më qëlloni!” – fjalët e fundit të Ramize Gjebreas, ‘shoqes’ së Nexhmije Hoxhës

“Mos më qëlloni!” - fjalët e fundit të Ramize Gjebreas, ‘shoqes’ së Nexhmije Hoxhës Ramize Gjebrea (20 prill 1923 - 6 Mars 1944) - mbasi...

Tri poezi – nga Martin Camaj

Tri poezi - nga Martin Camaj Camaj vlerësohet si nji ndër krijuesit më të veçantë në letërsinë dhe kulturën shqiptare. Poet dhe prozator, studiues, filolog...

Për mihalin, mihalet dhe mihaleizimin e shoqërisë shqiptare… – reagim nga Jozef Radi

Për mihalin, mihalet dhe mihaleizimin e shoqërisë shqiptare... reagim nga Jozef Radi Mihal Ll. i përket nji kohe të hershme, rinisë sime ai iu shfaq ai...

Figura e Lef Nosit në shtypin e shkruar komunist në regjimin totalitar shqiptar 1945-1965 – nga Sokol Paja/ Dielli

Figura e Lef Nosit në shtypin e shkruar komunist në regjimin totalitar shqiptar 1945-1965 nga Sokol Paja/ Dielli Shtypi i shkruar komunist përgjatë viteve 1945-1965 ishte...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.