back to top
23.5 C
Tirana
E diel, 14 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

ARCHIVE

Arkiva Mujore Dhjetor, 2018

Burimi i mrekullueshëm i ujit të kripur në majën e Shalës dhe relacioni panjohur i Imzot Zmajević rreth vitit 1728 – nga Genc Pecnikaj

Burimi i mrekullueshëm i ujit të kripur në majën e Shalës dhe relacioni panjohur i Imzot Zmajević rreth vitit 1728 nga Genc Pecnikaj Treqind vjet më...

Muzeu “Solomoni” Berat… – tё dhёna e komente mbi Muzeut qё ende s’ka mbushur vitin!

Muzeu “Solomoni” Berat… tё dhёna e komente mbi Muzeut qё ende s'ka mbushur vitin Vizitorë dhe turistë nga 40 shtete: nga Japonia në Kanada, nga Argjentina...

“Portret i Beethovenit” – nga Richard Specht njё pёrkthim dhe njё shёnim pёr Beethovenin – nga Lame Fandi

“Portret i Beethovenit” - nga Richard Specht njё pёrkthim dhe njё shёnim pёr Beethovenin nga Lame Fandi I dashur Jozef, pёr ty kam si gjithmonё mirёnjohjen, qё...

Mos ma prek Kryetarin! – nga Elona Caslli

Mos ma prek Kryetarin! nga Elona Caslli “Sa e bukur është hëna e dhjetorit që krejt e qetë sheh perëndimin e një viti” Sandro Penna   Hëna e...

Ku janë Saharov-ët tanë?! – nga Klodi Stralla

Ku janë Saharov-ët tanë?! nga Klodi Stralla Si sot, më 14 dhjetor 1989, vdiq Andrei Saharov, babai i bombës atomike me hidrogjen, laureat i çmimit Nobel...

Katallani, Qerosi dhe vëllezërit e tij – nga Enkeleda Ristani

Ai tallet hapur, është arrogant në mënyrën më të papranueshme, i dashuruar me veten dhe të mendosh, që është në krye të një qeverie,...

Një vend… nga Branko Merxhani Botuar – në Revistën Letrare (1944)

Ku shkrim është botuar rreth 75 vite më parë, nga një prej korifejve të publicistikës shqiptare, Branko Merxhanit. Atë që ta mbush shpirtin të...

Dhjetori i studentëve te 2018, dhe kujtimi i studentëve 28 viteve të shkuara… – reflektim nga Jozef Radi

Dhjetori i studentëve te 2018, dhe kujtimi i studentëve 28 viteve të shkuara... reflektim nga Jozef Radi Që studentët shqiptarë të vitit 2018, shfaqen si shpresë...

Luigj Filaj, biri i Kosovës, kompozitor i këngëve patriotike… – nga Pertefe Leka

Luigj Filaj, biri i Kosovës, kompozitor i këngëve patriotike… nga Pertefe Leka Në ditët e para të shpalljes së lirisë së Kosovës, ringjallet një figurë e shquar...

Paradoks gjuhësor dhe letrar nga Behar Gjoka

Paradoks gjuhësor dhe letrar nga Behar Gjoka Historia e gjuhës dhe letërsisë shqipe, në diakroni dhe sinkroni, shpërfaqet më tepër si një paradoks, aq sa në...

Sa vyen gjaku i derdhur për Kosovë…? esse nga Emi Krosi

Sa vyen gjaku i derdhur për Kosovë...?  esse nga Emi Krosi Shënim mbi librin: "Legjenda e Dhembjes në heshtje" Hasan Qyqalla & Mustafë Krasniqi (Rrëfejnë vëlla e motër për: përjetimet, burgosjet, gjakimet...

Kristo Floqi (1873-1951) – nga Gazmend Bakiu… dhe disa shtesa prej atyre që e njohën…

Kristo Floqi (1873-1951) - nga Gazmend Bakiu dhe disa shtesa prej atyre që e njohën... Kristo Floqi (1873-1951) u shfaq në letrat shqipe më 1904, kur përktheu...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.