back to top
31.5 C
Tirana
E martë, 25 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

ARCHIVE

Arkiva Mujore Qershor, 2016

Drane Jakja, nëna që sfidoi komunistët me kufomën e të birit nga Luljeta Progni

Drane Jakja, nëna që sfidoi komunistët me kufomën e të birit nga Luljeta Progni Si e zhvarrosi djalin 2-vjeçar për të mos e lënë në Kampin e...

“Kombi jonë… ndjek Udhën e Zotit…” Një letër e Lasgushit drejtuar Mitrush Kutelit

“Kombi jonë… ndjek Udhën e Zotit…” Një letër e Lasgushit drejtuar Mitrush Kutelit (Korespondenca Lasgush - Mitrush, e botuar) Poradec 15.IV.1931 I dashur Dhimitraq, Po të përgjigjem në...

Jusuf Vrioni – Golgota e mundimshme e njeriut të përkorë dhe përkthyesit brilant nga Albert Vataj

Jusuf Vrioni - Golgota e mundimshme e njeriut të përkorë dhe përkthyesit brilant nga Albert Vataj Plot 100 vite më parë më 16 mars të vitit 1916...

Vetëm Lasgush Poradeci nuk e firmosi Rezolutën e Kongresit të Drejtshkrimit nga Prof. David Luka

Vetëm Lasgush Poradeci nuk e firmosi Rezolutën e Kongresit të Drejtshkrimit nga Prof. David Luka* “Gjuha Standarde asht Gjuha e Kostallarit dhe Partisë marksiste-leniniste! Asht...

Vangjel Koça dhe Branko Merxhani në një rrëfim të rrallë nga Genc Koça

Nji mbasdite fundprilli të viti 2014, mbas disa bisedash paraprake me të bijën Enin, te nji nga baret e shumta te ish Kinema 17...

“Lëviz si Flutur – picko si Greth!” – Me rastin e vdekjes së Legjendës së Boksit – Muhamet Ali

“Lëviz si Flutur - picko si Greth!” Me rastin e vdekjes së Legjendës së Boksit - Muhamet Ali -   i njohur në rini si...

Jeta dhe vepra e Dom Shtjefën Kurtit (24 dhjetor 1898 – 29 shtator 1971)

Jeta dhe vepra e Dom Shtjefën Kurtit (24 dhjetor 1898 - 29 shtator 1971) “Pushkatohet nga rregjimi komunist prifti katolik Dom Shtjefën Kurti me 1971, në...

Njeriu i thjeshtë dhe personaliteti i rrallë Nexhat Peshkëpia nga Anton Çefa

Njeriu i thjeshtë dhe personaliteti i rrallë Nexhat Peshkëpia nga Anton Çefa “Jam e lumtur... që Atdheu ynë i dashur ka në radhët e bijve të...

Sikur t’i dhurohej sot tufa me 90 drandofille Marilyn Monroe-s

Marilyn Monroe... (1 qershor 1926 - 1 qershor 2016) Sikur t'i dhurohej sot tufa me 90 drandofille Marilyn Monroe-s Marilyn Monroe sot do të ishte 90 vjeçe! Hyjnesha...

Bekim Fehmiu (1 qershor 1936 – 1 qershor 2016) – 80 vjetori i nji Uliksi të Ri

Bekim Fehmiu 1 qershor 1936 - 1 qershor 2016 80 vjetori i nji Uliksi të Ri Sot, aktori Bekim Fehmiu asht 80 vjeç! Janë të rrallë ata...

Protestë… duke pirë kafe në Ballkon!! nga Eleni Laperi

Protestë... duke pirë kafe në Ballkon!! nga Eleni Laperi Para disa kohësh mora një vendim: të respektoj dinjitetin tim, punën dhe përpjekjet e mija, dijet e...

Mos e ruej njeriun tand… Poezi nga Elinda Marku

Mos e ruej njeriun tand... Poezi nga Elinda Marku   Tutit, sime motër ditën Martesës   Mos e ruej njeriun tand, sidomos po qe burri yt duke i dëshmue...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.