back to top
15.5 C
Tirana
E enjte, 23 Maj, 2024

10 Arsyet e zhvillimit të jashtzakonshëm të Japonisë!

Gazeta

Peisazh japonez
Peisazh japonez

10 Arsyet e zhvillimit të jashtzakonshëm të Japonisë!

1-Në Japoni, mësohet një lëndë mësimore nga klasa e parë deri në klasën e gjashtë që quhet “Rruga për tek Moralet”… ku nxënësit mësojnë moralin dhe sjelljet me njerëzit!

2-Nuk ka ngelje nga klasa e parë deri në klasën e tetë, pasi qëllimi në këtë periudhë është edukimi, ngulitja e koncepteve dhe formimi i personalitetit… dhe jo thjesht mësimdhënia!

3-Edhe pse japonezët janë nga njerëzit më të pasur të botës, ata nuk kanë shërbëtorë që kujdeset për punët e shtëpisë, sië ka një pjesë e botës së pasur por, babai dhe nëna janë përgjegjsit e shtëpisë dhe të fëmijëve!

4-Nxënësit japonezë pastrojnë shkollat e tyre çdo ditë nga një çerek ore, së bashku me mësuesit e tyre, kjo e bën të mundur përgatitjen e një brezi modest dhe që tregon kujdes ndaj pastërtisë!

5-Nxënësit japonezë marrin me vete çdo ditë në shkollë furçën e dhëmbëve dhe i pastrojnë dhëmbet e tyre mbas çdo ngrënie, gjë që bën të mësojnë ruajtjen e shëndetit që në moshë të vogël!

Nxënëse japoneze
Nxënëse japoneze

6-Drejtorët dhe mësuesit e shkollave ushqehen gjysëm ore para se të ushqehen nxënësit, për të qenë të pranishëm ne sigurinë e ushqimin që konsumohet, sepse ata i konsiderojnë nxënësit si “e ardhmja e Japonisë” dhe duhet treguar kujdes ndaj tyre!

7-Pastruesit e ”rrugëve” në Japoni, quhen ”inxhinierë të shëndetit” dhe rroga e tyre varion nga 5000 deri në 8000 Dollarë amerikanë në muaj… dhe pranimi i tyre në punë kalon në disa provime me shkrim dhe me gojë!!

8-Ndalohet përdorimi i celularëve në trena, restorante dhe vende të mbyllura, dhe në vend të fjalës ”qetësi” është shkruar fjala “moral”!

9-Kushdo që shkon për të ngrënë në restorant nuk merr më shumë se sa i nevojitet dhe asnjeri nuk le ushqim në pjatë!

10-Mesatarja e vonimit të trenave në Japoni është 7 sekonda në vit, kjo tregon se Japonezët janë popull që e vlerësojne shumë kohën dhe kujdesen jo vetëm për oret, po edhe për minutat dhe sekondat!

Magjia e Japonisë...
Magjia e Japonisë…

Në Japoni…
Ai që vjen herët në punë e le makinën e tij larg në parking me qëllim që ata që vijnë pak më vonë të kenë mundësi të arrijnë orarin e punës pa probleme!

Në Japoni…
Në hyrje të Kryeqytetit Tokyo ndodhet një banderolë e gjigande ku është shkruar: “O njeri, mendo për të shpikur diçka”!

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.