Nyjet-Arkivit për » Historiografia «

Historiografia vazhdon të jetë instrument në duar pushtësh – nga Ergys Mërtiri

Historiografia vazhdon të jetë instrument në duar pushtësh nga Ergys Mërtiri Oliver Schmitt vuri në dukje një realitet të hidhur mbi elitat akademike, kryesisht historianët, në drejtim te studimeve mbi komunizmin. Lexo Me Teper.

Pse 1 korriku është dita e vërtetë e futjes në Ambasada…

Pse 1 korriku 1990, është dita e vërtetë e futjes në Ambasada… Historiografia shqiptare në mënyrë sistematike ka dëshmuar deformimin dhe manipulimin e së vërtetës, bile shpesh herë ka ndodhur t’i Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook