Nyjet-Arkivit për » Çmimit Nobel «

Poeti i talentuar Gjekë Marinaj përballë shkrimtarit të regjimit komunist Ismail Kadare (Ik) – nga Klajd Kapinova

Poeti i talentuar Gjekë Marinaj përballë shkrimtarit të regjimit komunist Ismail Kadare (Ik) nga Klajd Kapinova “Shqiptarët fatkeqsisht po e luftojne komunizmin sikurse Don Kishoti që tund (vërtit) shpatën me mullinjte e Lexo Me Teper.

Diskutimi i shkrimtarit Albert Kamy-s, me rastin e dorëzimit të Çmimit Nobel në letërsi, më 1957

Albert Camus (7 nëntor 1913-4 janar 1960) ishte një filozof, autor dhe gazetar francez. Ai fitoi Çmimin Nobel në Letërsi në moshën 44 vjeç në 1957, marrësi i dytë më i Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook