back to top
16.5 C
Tirana
E hënë, 27 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Toskerishtja

Rëndësia e dialekteve nga Gino Luka

Rëndësia e dialekteve nga Gino Luka Rëndësia e dialektit qëndron në faktin se është shumë afër me jetën e përditshme e të vërtetë të njerëzve dhe...

Akademiku Kolec Topalli: Si u hoq gegërishtja pa asnjë dekret qeveritar

Akademiku Kolec Topalli: Si u hoq gegërishtja pa asnjë dekret qeveritar Bisedoi Arlinda Canaj Dialekti gegë u persekutua. Ai u vendos arbitrarisht, sepse politikanët e kohës flisnin...

Na… Bijtë e Shamjeve dhe Nofkave… nga Jozef Radi

Na... Bijtë e Shamjeve dhe Nofkave... nga Jozef Radi Para do kohe në murin e Fb të Albana Fanit ndesha nja pesë a gjashtë fjalë (fyese...

Shqiponja dhe Shqipja… nga Selman Riza

Një shpjegim i domosdoshëm rreth artikullit të Selman Rizës “Shqiponja dhe Shqipja” nga Agim Morina Ky artikull i S. Rizës, i botuem me 1936 në revistën...

Gegërishtja – energjia fizike, toskërishtja ëmbëlsia shpirtërore… nga Lasgush Poradeci

Përshendetje Jozef, këto ditë ke botuar një shkrim të Martin Camajt për unifikimin e gjuhës shqipe. Të lutem vendos në faqen tënde edhe këtë shkrim...

Gegnishtja në optikën e Ismail Kadaresë nga Gjokë Vata

Gegnishtja në optikën e Ismail Kadaresë nga Gjokë Vata Sapo pata rastin me u njoftë me vlersimin e gegnishtes nga shkrimtari i njohun Ismail Kadare, publikue...

Pse shkruaj mendime estetike… nga Lasgush Poradeci

Pse shkruaj mendime estetike... nga Lasgush Poradeci "Gegërishtja ka energji fizike, toskërishtja ëmbëlsi shpirtërore..." Lasgush Poradeci Pse shkruaj, pse parapëlqej të shkruaj vargje dhe jo prozë? Kur them...

Koineja e Gjuhes Shqipe nga Kolec Traboini

Koineja e Gjuhes Shqipe nga Kolec Traboini Një studiues i njohur si Nikollë Daka, një pinjoll nga Hoti i burrave kreshnikë, i burgosur dy herë nga diktatura, përkthyesi...

Pse u injorua Dialekti i Elbasanit? nga Shefqet Deliallisi

Pse u injorua Dialekti i Elbasanit? nga Shefqet Deliallisi (Shkëlqimi dhe rënia e elbasanishtes...) Ishte viti 1916. Shqipëria ishte e pushtuar nga austriakët. Një grup personalitetesh dhe...

Daniel Gazulli: Dhunimi i gjuhës shqipe

Daniel Gazulli: Dhunimi i gjuhës shqipe Shqipja e Dhunueme - Hymje e Trishtë - Para TV Jam para një stacioni televiziv të Tiranës. Ndjek fundin e lajmeve...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.