Nyjet-Arkivit për » Shpëtim Hereni «

Biseda virtuale dhe opinione rreth figurës së Havzi Nelës në të 30 vit të masakrimit të Poetit

Biseda virtuale dhe opinione rreth figurës së Havzi Nelës në të 30 vit të masakrimit të Poetit   Parid Turdiu Lexova shkrimin e Visar Zhitit për poetin martir Havzi Nela. Ishte mësues fshati, e Lexo Me Teper.

Madhështia e mos-harresës… Shpëtim Hereni rrëfen kujtime të Bajram Herenit

Madhështia e mos-harresës…  Shpëtim Hereni rrëfen kujtime të Bajram Herenit  Kur të nderon edhe kundërshtari! Ishim duke punuar në Uzinën e Superfosfatit në Laç, vjen komandanti i kampit Hazbi Lamçe, dhe na nxjerrin në Lexo Me Teper.

Ankthi i një dite… ankth i një jete nga Bajram Hereni

Ankthi i një dite… ankth i një jete nga Bajram Hereni Ishte 22 shkurti i vitit 1955… Mëngjes i ftohtë, nga ato mëngjeset që të ngjall një ftohtësi në shpirt. Dola dhe u nisa Lexo Me Teper.

Sami Dangëllia – Historia e njeriut që vuajti një jetë në burgjet komuniste

I njëjti person në dy foto burgu: Sami Dangëllia.  Hyri në burg në moshën 24 vjeçare. Vdiq në burg në moshën 67 vjeçare. Fotoja e parë është bërë pak kohë pas hyrjes në Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook