back to top
18.5 C
Tirana
E hënë, 27 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Nazim Hikmet

Artisti i madh Abidin Dino… – nga Saimir Kadiu

Artisti i madh Abidin Dino… nga Saimir Kadiu 30 vjet më parë,do të shuhej në Paris Abidin Dino (23 mars 1913 - 7 dhjetor 1993) Shqiptari Abidin Dino......

Frymë Vazhdimësie me konceptet e vjetra të diktaturës – një vëzhgim e reagim nga Nashi Brooker

Frymë Vazhdimësie me konceptet e vjetra të diktaturës një vëzhgim dhe reagim nga Nashi Brooker Jam e irrituar shpesh. Jam e irrituar që në fëmijërin time,...

Individualisti – nga Ilir Levonja – Koment mbi artin poetik të Faslli Halitit

Individualisti nga Ilir Levonja Koment mbi artin poetik të Faslli Halitit Për shkak të mos përgatitjes së tekstit, duke patur parasysh se në atë kohë (1996-’97) kishte...

Cikël përkthimesh nga Desantila Qerimaj – Debravo – Szymborska – Hikmet – Pavese – Borges – Quasimodo

Desantila Qerimaj sjell nji cikël përkthimesh, për të cilat punon prej kohësh. Si gjithë punët e saj, edhe kto përkthime përzgjedhë me kujdes e...

Hikmet: Historia e arrës dhe Junuz topallit (1940)

Nazim Hikmet (1901-1963) Nazim Hikmet asht poeti ma i randsishëm turk i epokës moderne, i lindun në Selanik në vjetin 1902, në rini jetoi...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.