back to top
28.7 C
Tirana
E martë, 25 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Mehmet Ali Pasha

A ka pasur lobe shqiptare në Perandorinë Osmane? – nga Hasan Bello

A ka pasur lobe shqiptare në Perandorinë Osmane? nga Hasan Bello Për periudhën klasike të Shtetit Osman (vitet 1300-1600), është e vështirë të nxirren konkluzione të...

Zef Jubani (1818-1880) – “Raccolta di canti e rapsodie di poemi albanesi”, Trieste 1871 – nga Lutfi Alia

Zef Jubani (1818-1880) - “Raccolta di canti e rapsodie di poemi albanesi”, Trieste 1871 “Përmbledhje këngësh popullore dhe rapsodish të poemave shqiptare” dhe dokumentimi së pari i...

Një rini europiane – nga libri me “Kujtime” i Jusuf Vrionit – Përkthyer nga Viktor Kalemi

Një rini europiane nga libri me "Kujtime" i Jusuf Vrionit Përkthyer nga Viktor Kalemi Korfuzi Vepra të shumta, ndër të cilat edhe një enciklopedi e madhe greke, pohojnë...

Mehmet Ali Pasha (1769-1849) Shqiptari që krijoi Egjiptin Modern

Mehmet Ali Pasha (4 mars 1769 - 2 gusht 1849) Shqiptari që krijoi Egjiptin Modern Muhamed Aliu apo Mehmet Aliu, siç ai njihej në Perandorinë...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.