back to top
12.5 C
Tirana
E enjte, 18 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Leonardo da Vinçi

Mos e injoroni Përbindëshin Kohë…! – Robert Martiko refleksion mbi shkrimin “Idhuj të Zgavërt” i A. V.

Mos e injoroni Përbindëshin Kohë...! Robert Martiko refleksion mbi shkrimin “Idhuj të Zgavërt” i A. V. Elementi më fatal për njohuritë e kufizuara të një shkrimtari...

Në ditëvdekjen e Lizës së vërtetë të “Leonardos” – nga Albert Vataj

Në ditëvdekjen e Lizës së vërtetë të “Leonardos” nga Albert Vataj Fisnikja italiane Lisa del Giocondo që u bë gruaja më e famshme në bota si...

Natyra dhe peisazhi në poezinë e Ndre Mjedës – Sprovë nga Resmi Osmani

Natyra dhe peisazhi në poezinë e Ndre Mjedës Sprovë nga Resmi Osmani Në vijim të hulumtimeve për artin poetik, stilistikën, mjeteve shprehëse dhe mesazheve...

“Njeriu Vitruvian” i Moikom Zeqos – Letër nga Fotaq Andrea

“Njeriu Vitruvian” i Moikom Zeqos - Letër nga Fotaq Andrea I dashur Moikom, Duke më dërguar esenë tënde “Njeriu Vitruvian” - një shkrim sa rrëmbyes e...

Leonardo Da Vinçi: 16 fakte interesante për gjeniun e Rilindjes

Leonardo Da Vinçi: 16 fakte interesante për gjeniun e Rilindjes (2 maj 1519 - 2 maj 2019) - 500 vjetori i vdekjes së Gjeniut Misteri i...

Sekretet e vulës sekrete të Skënderbeut… e më tej nga Fotaq Andrea

Sekretet e vulës sekrete të Skënderbeut... e më tej nga Fotaq Andrea Prelud E nisim këtë shkrim me një episod të bukur gjatë takimit tonë me grupin...

Shkodra e Shqipërisë – nga Antonio Baldacci – Përkthimi në shqip Gino Luka

Shkodra e Shqipërisë nga Antonio Baldacci Përkthimi në shqip Gino Luka Antonio Baldacci (Bologna, 1867-1950), autori i artikullit në vijim “Shkodra e Shqipërisë”, ka qenë një botanist...

Albert Kamy – një ‘‘ndërtues i fatit njerëzor’’ dhe pasiviteti i verbër i të shkolluarve shqiptarë… nga Robert Martiko

Albert Kamy - një ‘‘ndërtues i fatit njerëzor’’ dhe pasiviteti i verbër i të shkolluarve shqiptarë... nga Robert Martiko (shkrimtar)  Prej personalitetesh si Albert Kamy, intelektualit...

28 vjet më parë, sistemi komunist vrau në kufi vëllain tim Ilir Zari… nga Jeni dhe Eda Zari

28 vjet më parë, sistemi komunist vrau në kufi vëllain tim Ilir Zari... nga Jeni Zari Në kujtim të vëllait tonë të shtrenjtë. Si sot 28 vite...

“Intelektuali i majtë” – nga Prof. Sergio Ricossa

"Intelektuali i majtë" - nga Prof. Sergio Ricossa* Të dallosh një intelektual “të majtë” nuk është aspak e zorshme, pasi ai shpaloset gjithandej dhe lidhet...

Atë Gjergj Fishta – Filozof, ideolog kombëtar dhe vizionar – nga Mërgim Korça

Atë Gjergj Fishta - Filozof, ideolog kombëtar dhe vizionar nga Mërgim Korça (Kumtesë për Sesionin e XIV-të të Trojet e Arbërit) Të nderuar Zonja/ Zotërinj pjesëmarrës në...

Botticelli dhe Kërkimi i Hyjnores… nga Ilir Seci

Botticelli dhe Kërkimi i Hyjnores... nga Ilir Seci ...Tue kundrue ekspozitën - "Botticelli dhe Kërkimi i Hyjnores" - nji ekspozitë e hapun me 15 Prill 2017,...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.