Nyjet-Arkivit për » Kampi i Beratit «

I fundmi i një brezi vuajtjesh e sakrificash, nga një familje dinjitoze! – Nderim për Faik Halil Allën (1943-2021)

I fundmi i një brezi vuajtjesh e sakrificash, nga një familje dinjitoze! Nderim për Faik Halil Allën (1943-2021) Me 21 Qershor 2021, mbas një sëmundje të rëndë, vdiq në moshën 78 vjeçare Lexo Me Teper.

Komandantët e Kampit të Tepelenës – nga Kastriot Dervishi

Komandantët e Kampit të Tepelenës nga Kastriot Dervishi Sikur kam shkruar edhe më parë, pikësëpari komunizmi i Shqipërisë ishte instalim i një shumice të paditurish, të cilët me mjete kryesisht kriminale morën Lexo Me Teper.

Si u krijuan dhe si funksionuan kampet e internimit në diktaturën komuniste në Shqipëri – nga Lek Pervizi

Si u krijuan dhe si funksionuan kampet e internimit në diktaturën komuniste në Shqipëri nga Lek Pervizi I dashun Nini, E di që merresh shumë me këto shkrime, dhe ban mirë. Prandaj Lexo Me Teper.

Kampi i Tepelenës në vitet 1949-1953, si kamp i internimit të fëmijëve nga Kastriot Dervishi

Kampi i Tepelenës në vitet 1949-1953,  si kamp i internimit të fëmijëve nga Kastriot Dervishi  Nisur nga disa informacione të gabuara e kontradiktore që i janë dhënë kohët e fundit publikut nga Lexo Me Teper.

Histori e Përgjakur: Kampi famëkeq i Tepelenës dhe disa skica të Lek Pervizi

Histori e Përgjakur Kampi famkeq i Tepelenës dhe disa skica te piktorit Lek Pervizi Me rastin e paraqitjes së disa vizatimeve të Kampit të Tepelenës, që u bë e mundshme nga Lek Pervizi, ish i Lexo Me Teper.

Si vdiqën të internuarit nga uria dhe sëmundjet… Neritan Kolgjini

Si vdiqën të internuarit nga uria dhe sëmundjet Neritan Kolgjini Flet Asije Habili, e mbijetuara e kampeve të shfarosjes në Berat e Tepelenë ‘45-‘51 Kur kam dëgjuar për herë të parë historinë Lexo Me Teper.

Klara Merlika: Shkova n’internim me përparësen e shkollës

Shkova në internim me përparësen e shkollës dhe dola gjyshe pas 45 vjetësh…  Klara Mirakaj – Merlika interviste prej Ermira Isufaj – Panorama -  25 gusht 2013   Vitet e fëmijërisë mbetën Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook