back to top
23.5 C
Tirana
E diel, 23 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Jusuf Vrioni

Skeda Biografike Petro Zheji (Wikipedia)

Skeda Biografike Petro Zheji (Wikipedia) Petro Zheji ka lindur në Gjirokastër më 16 tetor 19291], jeton në Tiranë. Ka qenë arsimtar, përkthyes i sprovuar dhe...

Shpend Sollaku – Noé: Kohë e mjaftueshme… Shkrimtarët dhe politika

Shpend Sollaku - Noé: Kohë e mjaftueshme - Shkrimtarët dhe politika... "Gazeta Shqiptare" 26 nëntor 2013 (Ngacmuar prej librit "Kohë e pamjaftueshme" e Elena Kadare) Raporti i...

Nga anonimati te tjetërsimi Leka Ndoja

Nga anonimati te tjetërsimi... nga Leka Ndoja Poeti, gazetari dhe eseisti Leka Ndoja, në vitin 2013, u paraqit me nji studim mjaft interesant, ku merr në shqyrtim shfrytëzimin...

Sara Blloshmi, kurtizane apo agjente e Mbretit Zog…?!?

Sara Blloshmi, kurtizane apo agjente e Mbretit Zog (panorama) Sara Blloshmi, mbesa e Ismail Qemalit, femra që sillte vërdallë sallonet e viteve ‘40 Sara Blloshmi...

Pervizi: Krahas genocidit njerëzor u krye genocid kulturor

Krahas genocidit njerëzor në Shqipëri u krye dhe genocid kulturor... nga Lek Pervizi (Belgjikë) E kushtëzueme prej rrethanave anormale të krijueme gjatë sundimit 45 vjeçar të diktaturës komuniste,...

A jemi të gjithë injorantë! Blendi Fevziu

A jemi të gjithë injorantë! Blendi Fevziu “Njeriu është injoranti më i madh, - ka thënë Borgesi, - ai nuk di asgjë në jetë, kur...

Historia e Letërsisë Shqiptare Robert Elsie 1995

  Histori e Letërsisë Shqiptare Robert Elsie - History of Albanian Literature (1995) (Fragment libri) Përkthyer nga origjinali anglisht Abdurrahim Myftiu, Tiranë (1997) Shkrimtari Lazër Radi (l. 1916)...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.