back to top
27.5 C
Tirana
E hënë, 20 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Hans - Joachim Lanksch

Fitues i Çmimit Kadare 2016 – Shkëlqim Çela

Fitues i Çmimit Kadare 2016 - Shkëlqim Çela Brezi im ëndërronte të shkruante si Kadareja Për Shkëlqim Çelën, vlerësimi me çmimin “Kadare” është më shumë se...

Kasem Trebeshina: “Realizmi socialist… shkolla e turpit Letërsisë Shqipe” (1994)

Kasem Trebeshina: "Realizmi socialist... shkolla e turpit Letërsisë Shqipe" (1994) Intervistë  nga Hans-Joachim Lanksch Zoti Trebeshina, gjatë takimeve letrare në Rauris, hasi në interesim të...

Pa Jamarbër Markon! nga Hans-Joachim Lanksch

Pa Jamarbër Markon! (19.3.1951 - 4.9.2010) nga Hans-Joachim Lanksch “Dielli lind, perëndon dhe vdes” Jamarbër Marko u lind më 19 mars 1951, në Tiranë. Studion për gazetari...

“Vetëtimë. E zbret fulikare, fjala që vret mu në shpirt…” studim nga Anton Cefa

“Vetëtimë. E zbret fulikare, fjala që vret mu në shpirt...” studim nga Anton Cefa Rreth përmbledhjes poetike të Zef Zorbës “Buzë të ngrira në gaz” Shtëpia botuese...

Kasëm Trebeshina: Jo i kohës apo i kohës së mbrapshtë? (1994)

Ta rilexosh dhe ta rijetosh nji intervistë pas njëzet vitesh... nga  Jozef Radi Kjo intervistë e gjatë është e plot njëzet viteve të shkuara, në...

Heshtja – e vetmja shkencë! Hans – Joachim Lanksch

Heshtja - e vetmja shkencë! Hans - Joachim Lanksch (për poetin Primo Shllaku) "Poezitë e Primo Shllakut, vetëm me ndonjë përjashtim, janë ankesa të drejtpërdrejta, janë...

Kasem Trebeshina – nis të 88 vit të jetës… Jozef Radi

Kasem Trebeshina - nis të 88 vit të jetës... Jozef Radi  Prej nesër... Kasem Trebeshina nis të 88 vit të jetës... Nji heshtje që vjen...

Lazër Radi: Gedichte (1916-1998) Hans-Joachim Lanksch

Lazër Radi - Gedichte (1916 - 1998) perktheu Hans-Joachim Lanksch Der Schriftsteller, Übersetzer, Publizist und Moralist Lazër Radi, nach einem Leben der Demütigungen und der...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.