back to top
10.5 C
Tirana
E diel, 21 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

"Formula e pagëzimit"

“Liturgjia” e Arbënit – nga Artan Lleshi Gjomarkaj

“Liturgjia” e Arbënit nga Artan Lleshi Gjomarkaj Përshkrim i shkurtën rreth librit “Historija e Popullit Shqiptar” - vepër e At Paulin Margjokaj Ajo Shqipni,së cilës njerzit e penës, kulturës...

Vështrim mbi poezinë e Ramadan Musliut – nga Isak Ahmeti

Vështrim mbi poezinë e Ramadan Musliut nga Isak Ahmeti I.Në vend të hyrjes Me leximin, studimin dhe vlerësimin e poezisë, dhe jo vetëm të poezisë, por me...

Tiranës i mungojnë… – nga Rexhep Shahu

Tiranës i mungojnë... nga Rexhep Shahu Mungojnë në Tiranë: Meshari skulpturë, Bogdani, Buda, Fishta... dhe janë viktimat turke... Në kohën kur ishte ngritur çadra e...

“Formula e Pagëzimit”, në 550-vjetorin e saj – nga Kastriot Marku

“Formula e Pagëzimit”, në 550-vjetorin e saj nga Kastriot Marku Ngjan pothuajse vazhdimisht një lloj kërshërie rendja pas datave të caktuara që shënojnë ngjarje të mëdha...

Formula e Pagëzimit – 8 nëntor 1462 – nga Paulin Z. Zefi

Formula e Pagëzimit - 8 nëntor 1462 nga Paulin Z. Zefi 8 nëntor 1462: Formula e Pagëzimit ose përpjekja e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut dhe e Pal Ëngjëllit...

Shën Jeronimi dhe Bota Ilire – nga Prend Buzhala

Shën Jeronimi dhe Bota Ilire nga Prend Buzhala Data 30 shtator e vitit 420 mbas Epokës së Re, shënon datën e vdekjes së Shën Jeronimit...

Nicolae Iorga (17 Janar 1871 – 27 nëntor 1940)

Nicolae Iorga (17 Janar 1871 - 27 nentor 1940) Personalitet i letrave dhe veprimtar politik e shtetar, deri kryeministër i Rumanisë. Lindi në Botoshan të Moldavisë...

Si është shtrëmbëruar dhe manipuluar historia e Kombit Shqiptar atëhere dhe sot! – nga Genci Hoti

Si është shtrëmbëruar dhe manipuluar historia e Kombit Shqiptar atëhere dhe sot! nga Genci Hoti (një përgjigje e detyruar mbi mësimin e Historisë) Ky 550 vjetor i...

Shkrimi më i vjetër i shqipes, ja ç’shkruhej më 1210 Dr. Musa Ahmeti

Shkrimi më i vjetër i shqipes, ja ç'shkruhej më 1210 Dr. Musa Ahmeti - Arkivat e Vatikanit Është folur e shkruar, por gjithnjë deri tani në...

Zbulohet libri në gjuhën shqipe, më i vjetër se “Meshari”

Zbulohet libri në gjuhën shqipe, më i vjetër se “Meshari” telegrafi.com 28.08.2013 Janë përsëri ata, austriakët, të dashuruarit e përjetshëm me shqipen, që këtë radhë...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.