back to top
13.5 C
Tirana
E diel, 14 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Fahri Xharra

Jemi me ty Mbreti i shfarosjes shqiptare! nga Fahri Xharra

Jemi me ty Mbreti i shfarosjes shqiptare! nga Fahri Xharra   “Se të gjatë e kemi jetën e kemi të shkruar në ballë, por fatbardhësisht që...

Hundëzakët, ilirë të harruar…! Sipas shënimeve të Fahri Xharrës

Hundëzakët, ilirë të harruar...! Sipas shënimeve të Fahri Xharrës Aty ku piqen Afganistani, Pakistani, Taxhikistani dhe Kina, aty është Hundëza. Është një vend 2500 m mbi...

Murtaja e vitit 1747 – nga ditari i Gjon Nikollë Kazazit nga Fahri Xharra

Murtaja e vitit 1747 - nga ditari i Gjon Nikollë Kazazit nga Fahri Xharra  Jemi në Gjakovën e vitit 1747... Ishte muaji mars, një mars i bukur...

Shqiptarët ortodoksë të Prizrenit… nga Fahri Xharra

Shqiptarët ortodoksë të Prizrenit... nga Fahri Xharra “Mos i rrëmoni varret tona, na leni të qetë, mos i tundoni reliktet tona, o ju të padenjë, që...

Shufflay, hebreu i Kroacisë që u vra nga serbët për shkak nesh… Fahri Xharra

Milan Shufflay, hebreu i Kroacisë... që u vra nga serbët për shkak nesh! shkrim nga Fahri Xharra Kur mbytet i madhi, lindin shumë dyshime për arsyen...

Kasnecët e vdekjes së kombit… nga Fahri Xharra

Kasnecët e vdekjes së kombit... (ose Pse Serbia po tallet me ne?) nga Fahri Xharra “Herodoti nuk e dinte se emrat e heronjve Homerikë dilnin qartë...

Ju lumtë Zonja Lunaçek! E madhe që je! Fahri Xharra

Ju lumtë Zonja Lunaçek! E madhe që je! Fahri Xharra Politika udhëhiqet edhe nga një ngjajshmëri me principet e natyrës: Çdo gjë që bëhët e...

Jo, s’janë të lirë ata që ngrejnë rrethime… Jozef Radi

Jo, s'janë të lirë ata që ngrejnë rrethime... poezi nga Jozef Radi (nga Libri "Fletorja e Vjeshtes") E gjej t'arsyeshme që kët poezi të shkëputun nga...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.