back to top
29.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

André Breton

Deti si mefatorë, një receptim filozofik me lexuesin, në poezinë e Aleksandër Çipës – nga Emrije Krosi

Deti si mefatorë, një receptim filozofik me lexuesin, në poezinë e Aleksandër Çipës nga Emrije Krosi Shumë teori letrare të leximit të poezive apo edhe të shkrimit,...

Jacques Derrida: Dy Birra me meze, ju lutemi! – nga Skender Sherifi

Jacques Derrida: Dy Birra me meze, ju lutemi! nga Skender Sherifi Lindi në Algjeri në 1930 - dhe vdiq në Paris në vitin 2004 Filozofi emblematik, Ylli...

Louis Aragon – takimi im surrealist me Poetin e famshëm francez! – nga Skënder Sherifi

Louis Aragon - takimi im surrealist me Poetin e famshëm francez! nga Skënder Sherifi Mes Komunizmit stalinian dhe Poezisë liriko-sentimentale Mes borgjezisë, luksit alla francez dhe Lufta...

Paul Elyard (14 Dhjetor 1895 – 18 Nëntor 1952) Tetë poezi – përkthye nga Jozef Radi

Paul Eluard (1895-1952) Paul Elyard (14 Dhjetor 1895 - 18 Nëntor 1952) Me rastin e 120 Vjetorit të Lindjes Tetë poezi - përkthye nga Jozef Radi Në...

Frida Kahlo Art i madh… Personalitet i madh, dhe pasion i madh te kjo artiste meksikane

Frida Kahlo Art i madh... Personalitet i madh dhe pasion i madh te kjo artiste meksikane “Plagët, janë të çara përmes të cilave nji qenie hyn në vetminë e nji qenie...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.