Siluruesi katërsh sovjetik – nga Muçi Xhepa

0
11
Siluri Sovjetik i Flotes Shqiptare
Siluri Sovjetik i Flotes Shqiptare

 

Siluri Sovjetik i Flotes Shqiptare
Siluri Sovjetik i Flotes Shqiptare

Siluruesi katërsh sovjetik

nga Muçi Xhepa

Krishtlindje. Mukja është ulur në stol i vetëm. Dallgët e Adriatikut fillojnë të ngrihen e përplasen me forcë në molin e betontë. Shtrëngon shallin e leshtë. Dhuratë prej duarve të arta të nënës.  
“Po afrohen, është ngritur niveli i ujit”, iu bë zëri i oficerit. “Muke, njofto komandën qendrore se Flota e 6-të po i afrohet ujërave të detit Jon. Shto këtë. Jemi në gatishmëri të plotë… ta ndalojmë të shkelë ujërat tona…”. 
Buzëqesh. Sa të marrë, thotë me vete. Në horizont shfaqet aeroplanmbajtësja e flotës-gjashtë. Forca amerikane në Mesdhe. Ka ditë që flitet për praninë e saj në ujërat italiane. Në kufirin e Kosovës janë vendosur njësite luftarake serbe. Me armatime ruse. S’kanë zënë mend. Buzëqeshja i kthehet në të qeshur me zë.  
-Presioni u shtua. Këmbënguljes së përfaqësuesit nga Tirana iu ngjit edhe arsyetimi i një të afërmi të familjes. 
“Do të kesh rroba falas. Kostum teritali. Shkollën gratis. Dhe mos harro! Ushqimi është i cilësisë së lartë. Jo si në shtëpi”. 
Më tregon Mukja në mësinxher. Jeton prej një çerek shekulli në Itali. Kemi qenë shokë klase që nga e para deri në të tetën. Nxënës studioz dhe i dashur me të tërë. Kur mbaroi maturën s’pranoi të vazhdonte studimet në shkollën e lartë të sigurimit. Të bëhej qen padroni. Zemra e butë s’kishte dhëmbë që të kafshonte. 

Aeroplanmbajtese Amerikane
Aeroplanmbajtese Amerikane

-Më kot u përpoqa t’i bind. Është jashtë natyrës sime u thashë. Shkolla e sigurimit kërkon të tjerë njerëz. Unë prekem lehtë. “Do të të kalisim ne!” – ngulnin këmbë. Në fund më lanë. Por, s’më dhanë shkollë tjetër. Më dërguan ushtar në Sazan. Tre vite të rënda.
-Përsëri të besuan.
-Ç’e doja besën e çmendurisë tyre.
-Ushtar kufiri. Mund t’iu ikje.
-Ke parë filimin “Duel i heshtur”.
-Po, marinari Skënder që u përlesh me armiqtë dhe arriti ta kthejë anijen në Shqipëri.
-Në film. Aty nuk lëvizte miza e jo njeriu. 
U iku i tërë populli, mendoj dhe më dalin përpara syve anijet e rrëmbyera nga një popull i pashpresë që braktiste vatanin e pushtuar për një gjysmë shekulli nga “çlirimtarët”. 
-Ushtari të rrëmbente siluruesin? Nuk mund të ndodhte. Kurrë!
-Përse siluruesin?
-Aty e kam bërë ushtrinë. Brenda një kafazi hekuri.
-Motorist?
-Jo, me aparatin radiodhënës e radiomarrës.
-Mësove të japësh sinjale me anë të valëve të radios. Radio dhënës.
-Përgjonim lëvizjet e Flotës 6-të. Kamikazë.
-Përse do të vetëvriteshit? Mendonit se do të asgjësonit marinarët amerikanë.
-A ha! Jo, jo miku im. Do të futnim në luftë Kinën Popullore. Të shkatërronim botën.
-E kuptova. Ta bënit komuniste.
Aeroplanmbajtësja merr drejtimin nga jugu. Për në Mesdhe. Duket se misioni është kryer. Armët moderne rusë nuk mund të ndeshen me të. Mukja fshin sytë. Lot gëzimi.
-Gjyshi, gjyshi hajde po të presim. Sonte lind Krishti. 
Nipi i hidhet në qafë. Bukuria e jetës.

Anijet shqiptare të vitit 1991
Anijet shqiptare të vitit 1991

Marrë nga muri i FB i Muçi Xhepes , 25 dhjetor 2021 

.

Related Images:

Artikulli paraprakNjë foto… dhe ca rrëfime rreth saj! – nga Jozef Radi
Artikulli tjetërE vërteta nuk blindohet Basha! – nga Elona Caslli
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.