back to top
29.5 C
Tirana
E diel, 16 Qershor, 2024

Si finalizohet procesi i shit-blerjes së votës – nga Titi Seranaj

Gazeta

Manifesto -NY - Fabrizio Rostelli
Manifesto -NY – Fabrizio Rostelli

Si finalizohet procesi i shit-blerjes së votës

nga Titi Seranaj

Votuesi i paguar monitorohet për votën e hedhur, për këtë i kërkohet fotografimi i saj.
Në rastin e moslejimit të aparatit celular në dhomën e votimit duket se do të jetë e pamundur.
Atëherë si monitorohet?
Me anë të skemës “qarkulluese” të fletëve të votimit.
Futet votuesi i parë me një flet-votimi pa vulë apo fallco, merr fletën e rregullt nga komisioni dhe futet në dhomën e fshehtë.
Fut fletën e rregullt në xhep dhe nxjerr fallcon dhe shkon e hedh atë në kuti të votimit.
Fletën e rregullt të votimit që i jep komisioni e merr me vete dhe del nga qendra e votimit, ja jep grupit dhe merr pagesën.
Fleta e rregullt që sjellë plotësohet nga “grupi” dhe i jepet votuesit të dytë, i cili futet dhe e hedh në kutinë e votimit dhe sjellë jashtë fletën e vetë të paplotësuar. Dhe kështu përsëritet veprimi në “operacionin zinxhir”.
Mendo që një skemë e tillë të aplikohet në çdo qendër votimi deri në mbyllje, se çndodh me deformimin e rezultatit të zgjedhjeve…
Dhe kështu Toma me shokët e tij bëhen deputetë.
.
Marre nga Muri i FB i Titi Seranajt, 28 mars 2021
.
 

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.