Sekretet e errëta të juristit që do të bëjë vetting-un!

0
25
Kartela e Kozma Llaqi Janos
Kartela e Kozma Llaqi Janos
Kartela e Kozma Llaqi Janos
Kartela e Kozma Llaqi Janos

Deri kur me pjellat e Sigurimit të Shtetit

Po të shohësh gjithë karrierën e Kozma Llaqi Janos, kjo përzgjedhje e tij në Këshillin e Lartë të Prokurorisë, s’është tjeter veçse qershia mbi tortë e një karriere sigurimsi, mbasi itinerari i tij nis pikërisht nga lavdia e Sigurimit të Shtetit – te Partia e Unitetit Kombëtar – te Partia Komuniste dhe së fundi të Vetingu i Drejtësisë Demagogjike… Vetëm me kësi personazhesh me të tilla curriculash mund të mbrrihet në majat e një pushteti dhe drejtësie të korrupruar… ku edhe Ndërkombëtarët bëjnë sehir me kësi personazhesh të diskredituar, që ata të luajnë me fatin e krejt një populli. Kësi përzgjedhjesh nuk dëshmojnë tjetër veçse gremisjen e një shoqërie… Vetem kësi njerzish pa asnjë vlerë shoqërore, intelektuale dhe morale, të ardhur nga gjirizet e Sigurimit kriminal, mund të mbrrijnë deri në majat e një Pushteti dhe drejtësie të marrë fund…
.
Juristi Kozma Llaqi Jano
Juristi Kozma Llaqi Jano

Sekretet e errëta të juristit që do të bëjë vetting-un!

Kozma Llaqi Jano, avokati i zgjedhur dje me short për Këshillin e Lartë të Prokurorisë, rezulton të ketë qenë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit. Këtë fakt skandaloz e ka zbuluar Partia Demokratike, e cila këtë të martë ka bërë publike edhe dokumentet që e faktojnë këtë pretendim.
Në vetëdeklarimin për lidhje me ish-Sigurimin, vetë Kozma Llaqi Jano ka deklaruar “Jo”, por dokumentet e zbuluara tregojnë të kundërtën.
Në moshën 21 vjeçare, ai ka qenë informator i Sigurimit të Shtetit, dhe ka pasur pseudonimin “Telefoni”.
Sipas dokumenteve, Jano është rekrutuar kur ka punuar në Portin e Durrësit në vitin 1977, nga operativi Sefer Alikaj. Ka pasur si qëllim agjenturën brenda policisë. Dokumenti mban firmën e zv. titullarit Kapllan Shehu.
Ndërkohë, në një dokument tjetër të publikuar sot nga PD, thuhet se në 8 shtator 1978, ai “u muar në lidhje” dhe mban në krah emrin e Myftar Gjoncajt.
Ndërsa në 27.9.1979, në të njëjtin dokument të Sigurimit të Shtetit thuhet se ai është liruar nga policia dhe dosja është asgjësuar.
Kozma Llaqi Jano në vitin 2011, ka qenë kandidat për këshilltar në Bashkinë e Lushnjës për Partinë Komuniste.
Po ashtu, me vendimin nr.13, datë 19.4.1996 (nr.10 i vendimit), Komisioni “Mezini”, i ka ndaluar kandidimin në emër të subjektit politik Partia e Unitetit Kombëtar.
Kozma Llaqi Jano, i propozuar nga avokatët për në Këshillin e Lartë të Prokurorisë, u zgjodh anëtar i këtij organi që do të bëjë vettingun, dje në nënkomisionin ad hoc, pas një shorti me gogla, në mungesë të arritjes së konsensuti politik.
Lexo më shumë në: http://m.gazetaexpress.com/lajme-nga-shqiperia/njihuni-me-sekretet-e-erreta-te-jur-490423/?utm_source=referral&utm_medium=ëeb&utm_campaign=copyright
 
Kozma Llaqi Jano ne listat komuniste
Kozma Llaqi Jano ne listat komuniste

Kozma Jano mohon akuzat e PD

 
ja letra e plotë
Kandidati në Këshillin e Lartë të Prokurorisë, Kozma Jano i quan shpifje akuzat e bëra nga PD ditën e sotme ndaj tij.
Në një deklaratë zyrtare ai shprehet se dokumenti i nxjerrë sot nga PD, sipas të cilit z. Jano ka qënë pjesë e Sigurimit të Shtetit në kohën e diktaturës, është një sajesë.
Jano shprehet se është i hapur ndaj atyre që duan të provojnë akuzat e ngritura ndaj tij.
http://alb-spirit.com/2018/01/23/kozma-jano-mohon-akuzat
.
Kartela e rekrutimit te Kozma Llaqi Janos
Kartela e rekrutimit te Kozma Llaqi Janos

 

Related Images:

Artikulli paraprakKoliqi: Vetëm një popull i kulturuar ka të drejtë t’i kërkojë të drejtat e veta dhe t’u imponohet të tjerëve… Intervistë e Dr. Lazër Radi (23 janar 1993)
Artikulli tjetërWinston Churchill (30 nëntor 1874 – 24 janar 1965) – Opinione dhe bisedë nga Klodi Stralla
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.