Revista “Shkëndija” dëshiron bashkëpunim me Ju… – Ernest Koliqi i shkruen Musine Kokalarit!

0
12
Ernest Koliqi - 1938
Ernest Koliqi - 1938
Ernest Koliqi - 1938
Ernest Koliqi – 1938

Revista “Shkëndija” dëshiron bashkëpunim me Ju…

Ernest Koliqi i shkruen Musine Kokalarit

Tirana 01.01.1942 – XX
Corso Vittorio Emanuele III
 
Fort e ndershmja
zonjusha Musine Kokalari,
Në numrin që vjen, Revista “Shkëndija” dëshiron të nisë një veprimtari të re në fushën e kulturës shqiptare, ku jo vetëm letërsia ka qenë argument i zhvilluem, porse dhe artet: qofshin figurative, qofshin muzikore, qofshin dekorative.
Për t’ia arrijtun qëllimit qi të zgjohet nji interesim e të thellohen sa ma tepër prirjet e ndryshme artistike e kulturore, kemi vendosë me iu drejtue shkrimtarëve dhe intelektualëve të vjetër e të rij, tue u caktue pak a shumë subjektet mbi të cilat do të kenë mirësinë të bashkëpunojnë.
.
Koliqi e fton Musinenë në Revistën Shkëndija
Koliqi e fton Musinenë në Revistën Shkëndija
Për Zotninë Tuej kemi mendue te na shkrueni 6 artikuj dhe subjekte të ndryshme letrare.
Artikujt nuk do të jenë ma të shkurtën se tri faqe të Revistës “Shkëndija” as ma të gjatë se pesë faqe. Secili artikull ka me u shpërblye me 50 franga shqiptare.
Do të ishim mirënjohtës të na jepni një përgjigje rreth kohës qi do t’Ju nevojitet për kryemjen e këtij bashkëpunimi…
.
Me nderime Ernest Koliqi (firma)
.

Related Images:

Artikulli paraprakNë ditën ndërkombëtare të gjuhës shqipe kujtojmë Palok Dakën dhe Benedikt Demën – nga Denisa Daka
Artikulli tjetërNjeriu ka nevojë për poezi… siç femra ka nevojë për dashuri – nga Baki Ymeri
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.