Ramët (Berishët) do të fitojnë përsëri e përsëri – nga Petraq Kote

0
12
Petraq Kote
Petraq Kote
Kartelat Publicitare te PS
Kartelat Publicitare te PS

Ramët (Berishët) do të fitojnë përsëri e përsëri

nga Petraq Kote

“Rama” do të fitojë përsëri më 14 maj 2023, dhe, prapë do të fitojë zgjedhjet e mëdha politike 2025, e ka kalkuluar me saktësi precize Ramiz Alia (Byroja Politike e K. Q.).
Mos mendoni se fiton ndonjëherë Dredha, Subashi, Beci, Veliaj, Sako…, votimi nuk është për ta, është për “Edi Ramën”. Në Shqipëri nuk ka votime, ka kundërshti, nuk ka zgjedhje të pushtetit vendor, ka zgjedhje politike.
Nuk ka pushtet vendor se nuk ka zyrtarizëm, se nuk ka nder zyrtar, ka banda të korruptuara femra meshkuj të vendosura në zyra.
Nuk ka se, në Shqipëri nuk u krijua ndonjëherë Parti Demokratike, ato të gjitha janë PKSH (PPSH).
Padroni është i njëjtë (pas 200 komunistët…) që nga 29 nëntori 1944.
Por zgjedhjet 1944-1990 ishin më të sinqerta, ishin sanksion kushtetues i shtetit të diktaturës së proletariatit (fshatar).
Sot janë të pasinqerta se kushtetuta shënon “pluralizëm politik.”
Këta bijë të sotit të Byrosë janë më të pasur, më të ashpër, më të egër, më të zgjuar, aspak socialë.
Vuaj popull, vuaj gjithmonë vetveten dhe iki vetvetes!
Edhe pak të ka ngelur, 45%.
Pas çdo zgjedhje vendore, politike Rama shumëfishohet.
Voto kope! Voto për të fituar falas një thes miell për 4 vjet!
Ramët (Berishët) do të fitojnë përsëri, përsëri, përsëri…

@kotepetraq,  Fier, 11 maj 2023

Related Images:

Artikulli paraprakBenet Beci, as prej Puket as i lagun! Editorial – nga Agim Popoci
Artikulli tjetërNjë himn për dashurinë njerëzore… – nga Gëzim Zilja Mendime mbi librin: “Rrëfehem me dashuri”
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.