back to top
26.5 C
Tirana
E hënë, 15 Prill, 2024

Presidenti Nishani dekoron Tef Palushin

Gazeta

Presidenti Nishani dekoron Tef Palushin
Presidenti Nishani dekoron Tef Palushin

Presidenti Nishani dekoron Tef Palushin

Shtjefën Palushi “Mjeshtër i Madh”, mbas vdekjes…

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani akordoi sot titullin “Mjeshtër i Madh”, pas vdekjes, për artistin e mirënjohur të humorit, Shtjefën Palushi me motivacion “Për kontributin e shquar dhënë në jetën kulturore dhe artistike të vendit si karikaturist e humorist, si dhe për ndikimin e madh në zhvillimin e folklorit shqiptar” “Kurimi që Tefa i Shkodrës u bënte zemrave të helmuara dhe lënduara të të gjithë shqiptarëve në ato vite, i kapërcente përmasat e Shkodrës dhe mbante me shpresë të gjithë shqiptarët; ndaj për ne sot është e lehtë ta konsiderojmë këtë personalitet një “Mjeshtër të Madh të Fjalës”, një “Mjeshtër të Madh të Lapsit”- u shpreh në ceremoninë e dekorimit Presidenti Nishani. Kreu i Shtetit theksoi në fjalën e tij se ajo që meriton me të vërtetë Shtjefën Palushi, është mirënjohja e madhe e të gjithë atyre që shpresuan, jetuan dhe gjetën forcë për t’u rezistuar vështirësive të tmerrshme të kohës përmes fjalës, përmes shpresës, përmes mesazheve të tij.

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.