Për Trumpin, Melaninë dhe Covid – 19 – nga Anila Rezhda

0
13
Donald Trump & Melania Trump - 2020
Donald Trump & Melania Trump - 2020
Donald & Melania Trump te Statuja e Gjon Palit të Dytë
Donald & Melania Trump te Statuja e Gjon Palit të Dytë

Për Trumpin, Melaninë dhe Covid – 19

nga Anila Rezhda

Gjithë agjensitë e lajmeve të botës dhane non stop lajmin për prekjen e Presidentit Tramp dhe të bashkëshortes së Tij nga covid.
 
1.Latë namë, sepse në këto raste urohet vetëm “Shërim sa më të shpejtë!” Vërtet është politikan por është edhe familjar, ka punuar për atë ditë dhe e meriton të rrojë i lumtur e plot shëndet me familjen e Tij të madhe. Kanibalizmi që ju karakterizon po më çudit!!
Kisha besuar se me kaq sex të lirë dhe 0-ro moral që ju kanë lënë shoqëritë do ishit më të butë. Gabim. Qenkeni shpërfytyruar fare.
 
2.Latë namë, me analiza të tipit është e vërtetë, është e gënjeshtërt. Jam e sigurt se Shërbimi Sekret Amerikan u shkri gazit, bën gallatë me të gjithë ne, sepse këto lajme sensacionale, të luhatshme për vërtetsinë e tyre ata i kanë monopol. Ju i bini fyellit që ka luga e drurit të trahanasë! Që ju kanë lënë të lirë të përrallisni, t’i shani dhe poshtëroni publikisht! Kjo nuk do të thotë se u bëtë si ata as nga xhepi, as nga pozita. Cili është fitimi duke bërë garipin e politikës së jashtëme për ju që libra kapni vetëm kur ua bleni kalamajve?
 
3.Agjensitë e shteteve na e kanë futur kokën në kazanin ku zijejnë teshat. Si ka mundësi që merreni ditë e natë me politikanin e Amerikës dhe pa pikë turpi, injoroni gjithë forcën inteligjente të kombit?! U sëmur, u shërua, nuk shikoni hallet tuaja se jeni katandisur si lypsa? I bën fresk Amerikanit kur fle i lani dhe këmbët. Gjyshi jot invalid lufte nga lufta e nazistëve i lutet PO Gjermanit që mos t’ia shkurtojë me pensionin! 100 komplimeta në ditë Rusisë së madhe mos ja jep truri dhe ta plasi nga të katër anët. Morali kombëtar 0-ro fare. Shif rreth e qark kush do na hudhi një kothere bukë, një gotë naftë dhe ndonjë armatin me ndryshk! Mblidhni mo trutë, dhe mshojani punës dhe vetëm punës së nga ajo vijnë mrekullitë.
.
Donald Trump & Melania Trump - 2020
Donald Trump & Melania Trump – 2020
4.Kanë filluar robtë me e pa shtetin e tyre si hotel, pa pikë detyrimi!!! Rritu ca thotë, bë dhe një universitet me paret e miletit, pra me taksat e mija, ble vizë dhe ik pa kthim në shtet tjetër. Nuk ju intereson asgjë fare, as kush administron paratë, pasuritë kombëtare, mjafton të gjeni një punë skllavi diku në bote dhe pikë. Atdheu lihet pas mor milet me 100 mentalitete! Përvoja e jetës dhe pjekuria duhet të të ndërgjegjsojnë që problemet e epokës që kalojnë nga ty, t’i lësh të zgjidhura. Çdo fëmijë i moshës 20 vjeçe sot ka një samar me borxhe në kurriz dhe një mal me çeshtje të politikës ndërkombëtare të bërë hashure që ka 12 elemente gatimi! Kthehuni mo në shtëpi e shikoni si do rregullojmë shpinë tonë se na latë me çati të prishur, pikon nga kudo, e morëm plevitin!
.
5.Të tallesh dhe ironizosh me sarkazëm udhëheqësin e një shteti të madh, nuk është as mençuri, as zgjuarsi, është dobësi politike, është katandisje kombëtare të zgjosh popullin me lajme të tipit Trap bëri këtë gafe! Lëri emigrantët e Amerikës se të gjithë emigrantë janë, mos kushedi bëjnë ndonjë zgjidhje tjetër, siç e besojnë ata. I shkon kombit-komb me histori e kulture të merret 6 muaj me kë do zgjedhi Amerika?! Po rroba të përdorura do marrësh nga ata dhe po urdhëra nga mëngjesi deri në darkë do keshë; ça do bësh brenda dhe jashtë vendit. Kaq pak të squtë me qenë?
 
6.Nuk e di çfarë pret gjithë bota nga zgjedhjet në Amerikë. Nuk e kam të kjartë. Nëse tani do mbetemi te varur si delet për therje vetëm nga një shtet, ju lutem ndonjë Amerikan burrë të divorcuar, më mirë akoma të ve, ma bëni shkusi, të vete t’i zë derën e të gezohem tamam. Se kështu rro në Ballkan-Evropë e prit 24 orë si po shkon situata në Amerikë nuk shkon. Me mirë po bëhem e brendshme atje dhe pikë!
.
7. Shtetet nuk janë biznese që të falimentojnë. Janë jetë e gjallë e përsëritshme. Janë nocion i pavdekshëm për aq sa do ketë jetë mbi glob. Përqëndrohuni te shteti dhe populli juaj. Ndërgjegjsohuni që të kemi një administratë të shkëlqyer. Mos rrini me një këmbë në Atdhe e me një këmbë në shtet tjetër se na e bëtë trurin turshi edhe neve që kemi ide të kjarta për jetën, emigrimin, atdheun. Hapini udhë personave që kënaqen me jetën, punën dhe familjen. Kë të pasur të pyes në Shqipëri e sigurova vizën më thotë!!! I pasuri shkon dhe me postin, mos e harroni! Ku ju çon Mushka ik e ik?!
Bëhu atdhetar i denjë dhe vuri fëmijët në gjumë derisa ne të qurraviturit e rritur të ndreqim katrahurën që bëmë dhe zgjojini fix në Pranverën e epokës: “Populli me Shtetin – Shteti për Popullin!”
 .
Titulli redaksional nga radiandradi.com
.

Related Images:

Artikulli paraprakEugenio Montale (12 tetor 1896 – 12 shtator 1981) – Përcjellë e përkthyer nga Maks Rakipaj
Artikulli tjetërLoro Boriçi – Bir’i denjë i Shkodrës deri në vdekje – nga Fritz Radovani
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.