Për ku udhëton sistemi arsimor Shqiptar?! – nga Prof. Romeo Gurakuqi

0
10
Ministria e Arsimit Kombetar 1941
Ministria e Arsimit Kombetar 1941
Ministria e Arsimit Kombetar 1941
Ministria e Arsimit Kombetar 1941

Për ku udhëton sistemi arsimor Shqiptar?!*

nga Prof. Romeo Gurakuqi

Foto e mësipërme është me miset e Arsimit Kombëtar Shqiptar në vitin 1941.
Janë të njejtët që drejtuan dhe administruan sistemin edhe në tre dhjetëvjeçaret pararendës të jetës së pavarur shtetërore. Ata që shërbyen për përhapjen e arsimit shqip në “Tokat e Lirueme”.
Arsimitarë profesionistë, jo politikë, patriotë dhe të ndershëm.
Ishte koha kur paraja publike për arsimimin e brezi të ri përdorej me racionalitet dhe me efektshmëri.
Eksperimentet dhe aventurat me çeshtjen e formimit të brezit të ri të shqiptarëve, ishin të përjashtuara nga metodat e punës dhe të programimit…
.
Shkolla e Dakos - Instituti Kiriaz - Kamëz
Shkolla e Dakos – Instituti Kiriaz – Kamëz

***

Dhe le të vijmë në vitin 2018: në mënyrë të heshtur, gradualisht dhe tinzisht, i gjithë sistemi arsimor shqiptar është vendosur nën drejtimin politik komunist: Sot, të jesh drejtues në sistem, drejtues projektesh për përmirësimin e sistemit etj., nga Veriu në Jug të vendit, kusht i domosdoshëm është ndërlidhja militante, personale ose familjare, e dikurshme ose e sotme, me strukturat e ish-PPSH, PSSH, ish-MPB, ish-MMP.
Shtesat në legjislacion të realizuara për sistemin arsimor parauniversitar në muajin korrik, synojnë pikërisht çimentimin e drejtimit komunist të Arsimit Kombëtar në vitin 2018, vit në të cilin, 9000 maturantë u larguan nga vendi për shkak të mungesës së besueshmërisë të sistemit universitar shqiptar, të goditur nga deformuesit e reformës.
Miliona dhe miliarda lekë të përdorura me një kriter të vetëm: gjetjen e mënyrës për zhvatje individuale të parave publike. Deri tani MASR nuk ka bërë asnjë investigim ose sondazh mbi rritjen e pasurisë së punonjësve të vet në periudhën 2013-2018.
E fundit nga të gjitha mënyrat e grabitjes së parave të destinuara për sistemin arsimor shqiptar: Shkolla e Drejtorëve: 2.9 Milion USD, të fondit Shqiptaro-Amerikan do të shkojnë për konsolidimin e drejtimit komunist të sistemit arsimor parauniversitar shqiptar, në vend që të investoheshin për terrene sportive, laboratore mësimore dhe biblioteka.
*Titulli redaksional Radiandradi.com
.
Marrë nga muri i fb. i Prof. Romeo Gurakuqi, 14 gusht 2018
 
 

 

Related Images:

Artikulli paraprakShqipëria që (s’)duam – nga Eduart Kaca
Artikulli tjetërDasma shqiptare… – nga Miranda Haxhia
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.