7.5 C
Tirana
E diel, 3 Mars, 2024

Mbeshtet RadiandRadi

spot_img

Norbert Jokl i shkruan Lumo Skëndos

on

|

views

and

comments

Asdreni, Norbert Jokl, Lasgush Poradeci
Asdreni, Norbert Jokl, Lasgush Poradeci

Norbert Jokl i shkruan Lumo Skëndos

Në këtë foto ku shfaqen, në dy cepat e saj, Lasgush Poradeci dhe Asdreni, përmban kujtimin e njërit prej etërve të albanologjisë, studiuesit e gjuhëtarit austriak me prejardhje hebraike, Norbert Jokl.
Në vitin e 130 vjetorit të lindjes dhe 75 vjetorit të ndarjes tragjike nga jeta në vorbullën e shfarosjes naziste, prej së cilës, megjithë përpjekjet nuk e shpëtuan dot as bashkudhëtarët në studimet shqipe të asaj kohe, lipset të nënvizohet borxhi i pashlyer dhe i pashlyeshëm që Shqipëria dhe shqiptarët i detyrohen këtij “zoterie” të vërtetë, në jetë e në shkrime, krejtësisht të përkushtuar ndaj njohjes së burimeve të gjuhësisë dhe historisë së Shqipërisë, siç e dëshmon edhe një letër drejtuar më 22 qershor 1926, Lumo Skëndos, në një shqipe të përkryer të të folmes së Elbasanit:
.
Mit'hat Frashëri (1880-1949)
Mit’hat Frashëri (1880-1949)
Fort i ndershmi Zotni Lumo Skëndo,
Falem nderës shum për librat qi keni pas mirësinë me më dërgue. Çmimin për librat e shituna po e gjeni ndë këtë letre: 10 schilling, ç’asht pak ma shumë se 35 lek; teprija asht për posten.
Sot kam edhe një lutje të vogël. Kam qëllim me botue ndë të përkoheshme “Balkan Arkiv” qi drejton profesori Gustav Weigand ndë Leipzig (Gjermani) nji përkthim gjerman e “Fletores së Bektashive” prej Naim be Frashërit, i cili ka qënë ungji i Juej. Kthehem te Ju, fort i ndershmi Zotni, si nji përfaqësonjësi i shpisë së Frashërivet me më dhanë lejen e të përkthyemit (l’autorisation). Qëllimi i em asht fjesht shkencëtar, të holla s’kam me kapun. Shkaku, për të cilin due me ba këtë përkthim, asht ky. Ndë letratyrën europeane përmbi bektashitë (p.sh. edhe ndë një vepre aq të madhe si “Enzyklopaedie des Islam”) burimet shqiptare janë krejt të panjoftuna.
Tue ju përshëndoshun prej thelbt t’zemrës, mbetem i Jueji, me nderë,
Norbert Jokl
 .
Vepra e këtij albanologu, filologu dhe bibliofili pajisur me dhunti eprore, duhet të jetë objekt hulumtimi të vazhdueshëm me mbështetjen e të gjithë institucioneve arsimore, akademike dhe kulturore në vendin tonë.
.
Marre nga muri i fb i Bajram Vila, 26 korrik 2019
.

Related Images:

Jozef Radi
Jozef Radihttps://www.radiandradi.com
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...
Share this
Tags

I ke lexuar?

Kontesha Bengazina – nga Lazër Radi – Pjesë nga Libri “Vorbulla t’Jetës Universitare” (Roma)

 Nji prej historive ma të bukura studentore, të rrëfyeme mjeshtrisht prej Lazër Radit në librin autobiografik: “Vorbulla t'jetës Universitare”, ku ai me at sinqeritetin e tij...

Katalogimi i Veprës së Plotë të LAZËR RADIT

  Katalogimi i veprës së plotë të LAZËR RADI  Materiali që paraqesim asht nji bibliografi e thuejse krejt Veprës së Plotë të Dr. Lazër Radit, botue dhe...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Te rejat

More like this

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.