Ballina Testata Gazeta Një votë e vetme pro… – nga Kostandin Koliqi (Edhe pak për...

Një votë e vetme pro… – nga Kostandin Koliqi (Edhe pak për të qeshur…)

0
13
Kutitë e votimit në 2 dhjetor 1945
Kutitë e votimit në 2 dhjetor 1945
Votimet e 2 dhjetorit 1945 në Elbasan
Votimet e 2 dhjetorit 1945 në Elbasan

Një votë e vetme pro…  (edhe pak për të qeshur…)

nga Kostandin Koliqi

Kam shumë e shumë vjete që votoj, kjo për vetë moshën time… por këto votimet e tanishme, natyrisht po u benë, me kujtojnë një bisedë, bërë me një mikun tim të vjetër, të cilit i ati i tij, ia kishte treguar.
Historia në pak fjalë i kjo: Nëe zgjedhjet e para, mbas vendosjes së komunizmit në Shqipëri, të atin e mikut tim, e kishin marrë nga qyteti ku banonte dhe e kishin çuar, kryetar të komisioni të zgjedhjeve, në qendrën e votimit në një fshat të Kukësit në Borje. (më duket se ështëe fshati i Namik Dokles!).
Në këtë fshat, ishin gjithsej 51 votues, dhe e theksoj se ishin, kundër “pushtetit popullor” qëe sapo kishte ardhur! Votimi në ato zgjedhje bëhej me gogla. Mbas mbarimi të votimit, u panë kutitë! Rezultati ishte: Në kutinë “kundër” ishin 50 gogla… në kutinë “pro” ishte vetëm 1 gogël!!
.
Kutitë e votimit në 2 dhjetor 1945
Kutitë e votimit në 2 dhjetor 1945
Erdhi momenti i shpalljes se rezultatit! Ai t’ia bënin hallit… Komisionerët e shihnin njeri-tjetrin në sy dhe nuk flisnin. Prisnin të shprehej kryetari, por ai heshtte… Atëhere, ndërhyn i deleguari i partisë dhe ju thotë:
-Eejjjj e doni jetën apo jo? Ndryshoni kutitë, se s’ka rrugë tjetër!!!
Dhe ashtu u bë. Rezultati u shpall: 50 votues për partinë dhe 1 votues kundra saj…
Mbas disa ditëve, në vendin ku mblidheshin zakonisht burrat e fshatit, u hap diskutimi i votimeve… Pothuaj të gjithë, duke përshpëritur, i thonin njeri-tjetrit në vesh se: “Ajo vota “kundër” ishte vota e tij!” E kështu, “Jo ti, po unë e votova kundër… Jo unë thoshte një i tretë, një i katërt e me rradhë… isha unë ai që votova kundër!”
Si përfundim, nuk u mor vesh kurrë se kush ishte ai që kishte votuar kundër Partisë, por fshati vetë e di se ç’hoqi nga një votë e vetme “pro”.
.
Marrë nga muri i Kostandin Koliqit, 25 qershor 2019
.

Related Images:

Artikulli paraprakPër dramën e Shqipërisë dhe të shqiptarve nga Sokol Paja
Artikulli tjetërQeska e Karameleve – nga Mario de Andrade (1893-1945)
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

S'KA KOMENTE

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.