11.5 C
Tirana
E diel, 3 Mars, 2024

Mbeshtet RadiandRadi

spot_img

Një tufë lule për Agron Tufën – nga Sami Milloshi

on

|

views

and

comments

Nji vazo lulesh - Sami Milloshi
Nji vazo lulesh – Sami Milloshi

Një tufë lule për Agron Tufën

nga Sami Milloshi

Me mikun tim Agron Tufa, më bashkon ideja për të reaguar ndaj së Keqes. Ai është kampion i rrallë në reagimin ndaj të Keqes. Me të më bashkon ideja për të pohuar ca të vërteta të mohuara dhe të fshehta për gjysëm shekulli. Ai është kampion i rrallë i lirisë dhe i shpalosjes së të vërtetave. Bashkë me shokët e tij, se trimi i mirë ka shokë shumë. Dhe unë e ndjej se Agroni ka aq shumë miq dhe dashamirë sa mund ta mbushte plot rrafshultën e tij të mrekullueshme të Kastriotit në Dibër. Aq sa nuk do të kishe mundë me hedhë as kokrrën e mollës.
Agron Tufa ka një tufë me fëmijë shumë të bukur. Ai do që fëmijët e tij të mësojnë të vërtetën për historinë e Shqipërisë. Ta ndihmojmë se nuk e ka vetëm për fëmijët e tij, e ka edhe për nipin tim, pra e ka për gjithë fëmijët e Shqipërisë.
Agron Tufa po thotë ta duam njeri-tjetrin dhe të mos kapim dyfekët ndaj njeri-tjetrit se kështu veçse ngremë nga varri një kriminel si Enver Hoxha që e ktheu në burg Shqipërinë. Ta përkrahim se po thotë një të vërtetë. Nuk ka ambasador që të na bëjë ta duam njeri-tjetrin po nuk na thirri gjaku ynë si shqiptarë ta bëjmë vetë dashurinë midis shqiptarëve.
Ne librin tim me tregime “Propozim në Qiell”, kam midis të tjerëve edhe tregimin “Unë nuk jam veteran!”
Kam dëshirë që këtë tregim ta lexoje miku im Agron Tufa. Në pamundësi për ta takuar Agronin, librin ia kam lënë me autograf në shenjë respekti tek sekretarja e tij në Institutin e Studimeve të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit, kur isha vjet në Tiranë.
Aty, në atë tregim kam treguar një peng. Dëshiroj që atë peng edhe Agroni ta dijë. Sepse të tjerat dihen. Që unë, për shembull, kam qenë zëvendëskryeredaktor i “Zërit të popullit”, që pastaj jam larguar me dëshirën time me dorëheqje nga ajo gazetë. Që në atë gazetë retushoheshin jo vetëm fotografitë, por edhe historia… E të tjera e të tjera…!
Agron, ti je shkrimtar nga më të mirët që ka sot Shqipëria, je përkthyes, publicist klas. Por mbi të gjitha, ti je Njeri i lirë me mendje të hapur. Dhe për të tillë ka nevojë sot Shqipëria që mjerisht kutërbon prej një fryme skllavërie!
Të faleminderit miku im për trimërinë e mençur që ke treguar gjer më sot. Unë besoj se ti je “Trimi i mirë me shokë shumë!” Dhe besoj tek fitorja e Dritës mbi Errësirën!
Ti je në anën e Dritës, Agron!
Kjo pikturë me tufë lulesh është e imja. Jam unë autori. Ta dhuroj ty nga larg, nga ky vend i bekuar që i thonë Amerikë!
.
Marrë nga Muri i Fb i Sami Milloshit, 27 prill 2019
.

 

Related Images:

Jozef Radi
Jozef Radihttps://www.radiandradi.com
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...
Share this
Tags

I ke lexuar?

Kontesha Bengazina – nga Lazër Radi – Pjesë nga Libri “Vorbulla t’Jetës Universitare” (Roma)

 Nji prej historive ma të bukura studentore, të rrëfyeme mjeshtrisht prej Lazër Radit në librin autobiografik: “Vorbulla t'jetës Universitare”, ku ai me at sinqeritetin e tij...

Katalogimi i Veprës së Plotë të LAZËR RADIT

  Katalogimi i veprës së plotë të LAZËR RADI  Materiali që paraqesim asht nji bibliografi e thuejse krejt Veprës së Plotë të Dr. Lazër Radit, botue dhe...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Te rejat

More like this

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.