Një manifest për ringritje kombëtare – nga Erald Kapri

0
16
Studiuesi Erald Kapri
Studiuesi Erald Kapri

Një manifest për ringritje kombëtare

nga Erald Kapri

Shqipëria nuk ndodhet më në udhëkryq, siç është thënë rëndom gjatë gjithë tranzicionit, por në greminë. Nevoja për një pakt për të nxjerrë vendin nga tranzicioni i thellë është emergjent. Përtej dogmave apo programeve politike, nevojitet një plan për të vënë dorën në plagë dhe për të ndryshuar gjendjen e vendit. Shqipëria ka nevojë për një qeveri që të marrë përgjegjësi dhe t’i dalë për zot disa premtimeve. Pakti të jetë realist, konservator. Ky manifest s’mund të realizohet pa ndryshuar sistemin politik, kthimin e votës së drejtëpërdrejtë të qytetarëve për përfaqësuesit e tyre politik.
 
1.Familja. Ajo është e para. Familja shqiptare po tronditet. Shifrat e thonë këtë. Të rinjtë marrin më pak angazhim, pjesa më e madhe duan të ikin. Jo të emigrojnë, të ikin. Sipas OKB-së, jemi vendi me shpopullimin më të madh në botë. Çdo i ri që ndërton familje, por edhe ata që përballen me jetën e përditshme, nuk kanë asnjë dorë mbështetje të qeverisë. Për çdo fëmijë duhet të jepen 100 euro çdo muaj, derisa ai të mbushe 18 vjeç.
 
2.Një ekonomi që funksionon për të gjithë. Duhet të ndryshojë sistemi i taksimit. Nuk duhet të taksohet vetëm puna apo kapitali, por luksi. Ka ardhur koha që të pasurit e këtij vendi të taksohen për atë që i kanë vjelë shoqërisë. Një taksë e sheshtë dhe të ndershme. Mbështetje për bujqësinë dhe turizmin, përmes mostaksimit dhe subvencioneve direkte.
 
3.Ndalim me ligj të dhënies së koncesioneve me para publike. Paralelisht, hetim dhe heqjen e të gjitha koncensioneve të tilla. Me Kushtetutë të përcaktohet tavani i borxhit publik që asnjë qeverisë të mos mundet ta tejkalojë.
 
4.Ndryshim të politikës sociale. Një ndihmë sociale dinjitoze dhe një reformë pensionesh në skemë private, të garantuar me ligj.
.
Simbole...
Simbole…
5.Luftë pa kompromis krimit dhe drogës, përmes një policie të besueshme, e bashkëpunuese me drejtësinë. Policia duhet të organizohet përmes oficerësh të huaj me përvojë të cilët duhet të ndjekin nga afër punën e saj. Gjithashtu, shndërrimi i Policisë në Xhandamëri, për t’i dhënë asaj forcën e duhur goditëse ndaj krimit.
 
6.Rritjen e ndëshkimit të korrupsionit e paralelisht miratimin e ligjit të përgjegjshmërisë publike, që do të thotë se për çdo dëm ekonomik, të përgjigjet titullari. Njëkohësisht zbatim rigoroz të ligjit për dekriminalizimin.
 
7.Zgjidhjen e çështjes së pronës përmes njohes së çdo vendimi për kthim dhe njohjen e të gjithë ndërtimeve pa leje që u kualifikuan me ligjin organik të vitit 2006. Modeli kroat është tepër i realizueshëm në Shqipëri.
 
8.Një program për drejtësinë tranzitore mbi të kaluarën, dhënien e drejtësisë për viktimat e diktaturës dhe nisjen e një procesi të vërtetë reflektimi.
 
9.Një administratë publike të vogël dhe të shkëputur nga emërimet politike, të administruar nga një agjensi të pavarur dhe model perëndimor. Të përcaktohet me ligj se cilat janë emërimet politike dhe cilat në bazë të një sistemi merite të pavarur.
 
10.Sistem arsimor të mbështetur në model preference dhe shëndetësi universale duke forcuar spitalet rajonale. Arsimi duhet të ketë dyfishimin e buxhetit dhe të ndiqet një program për të arsimuar më të mirët jashtë vendit, me detyrim kthimin në vend. Shëndetësia të mbështet përmes një skeme kontributesh të detyruar dhe private sipas dëshirës, të garantuar me ligj.
.

Related Images:

Artikulli paraprakOrtek social – 14 korrik 1789 – nga Klodi Stralla – 230 vjetori i Revolucionit Francez…
Artikulli tjetërPërse Meta duhet të mos e dekretojë Gjinushin… – nga Adriatik Riza Dosti
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.