10.5 C
Tirana
E shtunë, 2 Mars, 2024

Mbeshtet RadiandRadi

spot_img

Ne, komplotistat… nga Astrit Cani

on

|

views

and

comments

Astrit Cani
Astrit Cani

Ne, komplotistat…

nga Astrit Cani

Skjaroj n’radhë të parë se komplotist quhet ai që merr pjesë n’komplot, jo ai që e konstaton ate.
Qysh në fillim e kam quejtë murtajë mediatike tanë kte fushatën e marrisë.
Alla Debord kam arsyetue se kur menaxhimi spektakolar i jetës përsoset, nuk ka ma as jetë as spektakël.
Dikush më thotë se ma panik përhapim ne komplotistat se mediat tradicionale. Ky për mue asht kompliment. Budalleku asht drogë e randë, mediat trafikantat e saj.
Prej janarit falë propagandës së mediave që nuk përhap panik, njerzit kishin frikë me ardhë në Chinatown, pra libraria jeme nuk funksiononte. Tashti ka pesë muej që jam mbyllë, falë mediave. Ndërkohë librat mund të shiten në supermarket ose te kioskat e gazetave, se aty nuk ka rrezik.
Dje ishte 1 Maji i parë që e bajsha pushim prej vitesh. Nuk më shijoi. Sa dola policia i ra borisë. E kuptova se e bane për saluto, por nuk i kam shokë. Tash e mbrapa jo. Qysh kur u bane gjykatësa pa pasë lexue as kushtetutën, mendoj se nuk meritojnë as 1 mijë eurot e qelbta që iu jep lëmoshë qeveria.
Vjet i kam dhanë ktij shteti të korruptuem si tana shtetet që e meritojnë ktë emër, 30 mijë euro prej djersës teme. Sivjet më dha ky shtet 600 euro. Kryeministri i pazgjedhun i ktij vendi i kërkoi bankave një akt dashurie. Pjeshkë!
Nuk e kam ndalue humorin asnji ditë, përpos atyne ditve kur s’kam pasë internet dhe m’asht dashtë me e vjedhë te sheshi mbas shpijet, por ngase m’asht dashtë me u ruejtë prej të “zive” (zhargon emigrantash për policinë), ndoshta nuk e kam përpunue sa duhet. Dhe m’kanë thanë se jam cinik. Me pà mandej se ça shkruejnë kta që më gishtojnë mue si cinik, kur masakrohet ndokush në Shqipni, e kupton se janë me rrahë murin.
Për Billin s’kam pasë neveri. E kam kuptue para do vjetve se asht me të meta mendore, kur kishte financue nji studim për me i kthye fekalet n’ujë. Dhe nji humorist kino-amerikan i dha nji gotë ujë me pi dhe mbasi ky e piu i tha “that’s your shit”. Ahah, it’s good. Tue pasë parasysh sa shum burime ujore ka planeti e Shqipnia jonë, me pi ujin e prodhuem prej fekaleve m’u duk alla doktor Frankenstein. Kurr s’e kam besue mitin e çunakut defiçent që punon në garazh dhe s’ka nevojë me krye universitetin se asht gjeni. Më dukej pak i paplotë, sidomos kur nuk përmendet farefisnia me Rrokfelerat. Dhe pse programi i tij difektoz iu imponue tanë botës. Nse doni me thellue pak argumentin se kush ishin shpikësat e vërtetë në Silicon Valley lexoni Hooking up, prej Tom Wolfe-it.
Tashti Billi ia ka kalue në neveri edhe lali Erit, flas për vedi. Në analet e shekullit, kanë me mbetë si meshkujt ma anal.
Edhe n’kte kurdisje globale, do bashkëfshatarë tonët në Veri t’Evropit, nuk e humbën rastin me kritikue jugun. Mirëpo qytetari i vërtetë tregon qytetarinë e vet jo katundarinë e tjetrit.
Si përfundim, kjo rrenë gjigande, prodhoi nji narrativë të re, romanin pa personazh kryesor, ku të gjithë janë figuranta, si te romani Vanity Fair.
Kje nji luftë e madhe idésh, dhe si përfundim nuk pati as fitues as humbës as idé, si thotë nji italian.
Edhe ksaj here ekspertat e zhvirgjëruen publikun me shifra.
Ndotja e ajrit mbi rruzull ra me 8 përqind, çka vërteton përfundimisht se faktori i vërtetë i ndotjes nuk janë makinat, të cilat janë të vetmet që herë mbas here ndalohen në mnyrë demonstrative me qarkullue, por industritë që nuk ndalojnë kurrë.
Ksaj here e kuptova primend, pra e përjetova, aksiomën e drejtueme: pra liria jeme fillon aty ku fillon liria e tjetrit. Jo liria jeme mbaron aty ku fillon liria e tjetrit, si thonë zyshat.
Nuk mundem me qenë i lirë, n’kjoftë se nuk janë të lirë njerzit mes të cilve jetoj. Pra: e vërteta ka me iu ba të lirë, si thotë Krishti, por edhe Liria ka me iu ba të vërtetë.
Mendoj po ashtu se të gjitha fétë duhet të bashkohen para sulmit epokal që po iu ban shekulli, që i ktheu policët në gjykatësa, kryeministrat në monarkë absolutë, teknokratët globalë në perandorë galaktikë dhe supermarketet në tempuj.
Në Milano nuk ka xhamia, por sa të hapen do të filloj me shkue në kisha. Do të lexoj me uri shpirtnore Shën Tomë Akuinasin, Kamarosvamin, Giulion Evola. Me sy ma pak kulturologjik se përpara, me hapje ma të madhe shpirtnore se përpara.
Duhet me u ngjitë përditë e ma nalt, deri ku s’mbërrijnë pordhët e shtetit.
.
Marrë nga muri i Fb i Astrit Canit, 2 maj 2020

 

Related Images:

Jozef Radi
Jozef Radihttps://www.radiandradi.com
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...
Share this
Tags

I ke lexuar?

Kontesha Bengazina – nga Lazër Radi – Pjesë nga Libri “Vorbulla t’Jetës Universitare” (Roma)

 Nji prej historive ma të bukura studentore, të rrëfyeme mjeshtrisht prej Lazër Radit në librin autobiografik: “Vorbulla t'jetës Universitare”, ku ai me at sinqeritetin e tij...

Katalogimi i Veprës së Plotë të LAZËR RADIT

  Katalogimi i veprës së plotë të LAZËR RADI  Materiali që paraqesim asht nji bibliografi e thuejse krejt Veprës së Plotë të Dr. Lazër Radit, botue dhe...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Te rejat

More like this

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.