back to top
9.5 C
Tirana
E premte, 19 Prill, 2024

Mjerimi i kombit – janë historianët që prodhon politika! nga Arben Llalla

Gazeta

Studiuesi Arben Llalla
Studiuesi Arben Llalla

Mjerimi i kombit

janë historianët që prodhon politika!

nga Arben Llalla

Mjerimi i kombit tonë
është se zyrtarisht është ushqyer
me histori të gënjeshtrës
të shkruar nga historianët që i prodhon politika,
që i paguan politika në shërbim të Globalizmit.

Historia zyrtare e Shqipërisë
nuk guxon të përmendi Çamërinë dhe çamët,
arvanitasit dhe minoritetin shqiptar në Greqi
të njohur nga Marrëveshja e Lozanës 1923.

Le t’na tregojnë një libër të shkollave fillore dhe të mesme
ku përmendën arvanitasit, çamët, albanosët e Trakës,
arbneshët e Zarës, arbërit e Bullgarisë, Ukrainë, etj?
Për këta shqiptar ne kemi lexuar në libra të autorëve të ndryshëm,
por asnjëherë nuk i mësuam
apo t’i mësojmë në tekstet e Ministrisë së Arsimit.

Historia e Shqiperise
Historia e Shqiperise

Përse?
Si mundet një historian të Doktorojë
pa njohur gjuhën e dokumentit?
Si mundet që jemi mësuar të shohim
të njëjtët historianë nëpër TV?
Nuk na duhet grada shkencore pa cilësi,
që i fitojnë me servilizëm
dhe pa asnjë kërkim shkencorë nëpër terrenin historik.

Pata fatin të kërkoj 12 vite nëpër Greqi
rreth historisë së shqiptarëve
dhe mora aq sa munda.
I preka me dorë faktet nga Gumenica e deri në Athinë.

Marrë nga http://perqasje.com/2015

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.