Mbi fushatën kundra Librit “Krimet e komunistëve gjatë luftës” – nga Çelo Hoxha

0
8
Celo Hoxha, Agron Tufa, Nebil Cika, Reshat Kripa
Celo Hoxha, Agron Tufa, Nebil Cika, Reshat Kripa
Celo Hoxha, Agron Tufa, Nebil Cika, Reshat Kripa
Celo Hoxha, Agron Tufa, Nebil Cika, Reshat Kripa

Mbi fushatën kundra Librit

“Krimet e komunistëve gjatë luftës”

nga Çelo Hoxha

***

Reaksioni që ka ngjallur libri im “Krimet e komunistëve gjatë luftës” nuk ka të bëjë me Luftën, përrallat e baltosjes, etj., por me mitin në mendjen e kritikëve. Nuk jam i pari që kam publikuar krimet e partizanëve, por libri im, ndryshe nga disa të tjerë, ka një bazë teorike solide dhe interpretim ligjor. Libri shemb nga themelet mitin e luftës, dhe tronditja psiqike e kritikëve është diçka normale. Diçka e ngjashme me reagimin ndaj goditjes së tërmeteve. Tronditje të tilla do të shmangen në të ardhmen vetëm nëse nuk e falsifikojmë më historinë.
.
Çelo Hoxha dhuron librin Norel Zaimit
Çelo Hoxha dhuron librin Norel Zaimit

***

Nostalgjikët e diktaturës, kur flasin për Luftën, e mbajnë veten si fitues dhe, si të tillë, kanë të drejtë të shkruajnë historinë. Me të drejtën e fituesit për të shkruar historinë as unë nuk jam kundër, veçse duhet të kuptojmë kush është fituesi. Lufta mes komunistëve dhe nacionalistëve ishte luftë ideologjike dhe jo territoriale; lufta e armatosur, e nxitur nga komunistët, ishte veç një fazë e saj, e cila vazhdoi me luftën e klasave, dhe, në fund, gjithçka dështoi. Fitoi ideologjia e nacionalistëve: liri, demokraci, kapitalizëm, etj. Humbësit, sigurisht, nuk mund të dalin me status heroi në histori, sepse është vetë vepra e tyre që flet për të kundërtën. Trajtimi i historisë nuk mund të bëhet fragmentar. U bë lufta e armatosur, dakord, por cili ishte rezultati? U vendos diktatura, por cili ishte rezultati? Në të dyja rastet produkti ishte negativ. Veç idiotët mund të kërkojnë lavdi në këtë histori dështimi.
.

***

Pushtimi i Shqipërisë nga ushtria partizane ka qenë pushtimi më i hidhur i saj, dhe për një arsye të thjeshtë: ushtritë e huaja vinin me bukë me vete, kurse partizanët iu sulën bukës së popullit, duke shkaktuar një varfëri masive. Një histori krahasuese e pushtimeve është domosdoshmëri, dhe besoj se dikush do ta bëjë një ditë.
.
Avni Delvina - Reagim ndaj "Krimet e komunistëve gjatë luftës"
Avni Delvina – Reagim ndaj “Krimet e komunistëve gjatë luftës”

***

Rilindja e luftës së klasave kundër profesionistëve si Agron Tufa, që po përpiqen të vendosin një tullë në procesin e dekomunistizimit dhe lustracionit të shoqërisë, është pjesë e luftës primitive politike për të goditur çfarëdolloj kritike e opozicioni në vend.
.
Marre nga Muri i fb i studiuesit Celo Hoxha, 30 prill 2019

 

Related Images:

Artikulli paraprakFjala e Leonard Cohen, në ceremonine e marrjes së çmimit te lartë letrar “Princess of Asturias Awards”, në Madrid 2011
Artikulli tjetërNë Shqipëri mungoi ndjekja penale për krimet e komunizmit – Dr. Jörg Lüer, Geschäftsführer von Justitia et Pax
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.