Masakra e Cërrikut – 23 maj 1997 – nga Indrit Vokshi

0
12
23 maj 1997 - Masakra e Cerrikut
23 maj 1997 - Masakra e Cerrikut
23 maj 1997 - Masakra e Cerrikut
23 maj 1997 – Masakra e Cerrikut

Masakra e Cërrikut – 23 maj 1997

nga Indrit Vokshi

23 maj 1997, Garda e Republikës kishte shkuar për të vendosur rendin ngaqë Banda e Cerrikut kishte ngritur postoblloqe dhe gra shtatzanë kishin lindur në postobllok.
Garda sulmohet me antitank. Kjo bandë ishin dega e Partisë Socialiste në Cërrik. Nëse Luiza e Vlorës, deputete e PS, kishte pirë gjakun e Lek Çokut dhe e kishte pështyrë gjakun, Meti i Cërrikut kërkonte djegien e kufomave të gardistëve.
Me të tillë monstra u realizua 1997 e famshme. Gardistit Luan Prenga tregon në dëshminë e tij në gjyq se kjo bandë i dhunoi e i poshtëroi kufomat e gardistëve.
U vranë 6 gardistë: Sali Martini, Besnik Syla, Bashkim Mella, Halit Haxhia, Qemal Mehmeti, Petrit Gjonaj.
U plagosën 16 të tjerë: Agron Kuliçi, Vladimir Loka, Petrit Guga, Pashk Doda, Preng Lasku, Ded Mark Gjoka, Dritan Hasani, Pjerin Calaj, Petrit Ndoja, Petrit Nika, Gjergj Gjoka, Fran Skota, Fahri Metaliaj, Agim Biberi, Petrit Gjoka, Gëzim Vela etj.
Sot Shqipëria përveçse në varfëri dhe pasiguri, jeton edhe në gënjeshtër. Manipulohet dhe gënjehet nga rendi që Luizat që PS i bëri deputete pasi thithnin gjak nga plaga e një oficeri të ri, të marrë peng dhe e pështynin gjakun (horror), e nxjerrin si luftë çlirimtare 1997, operacionin më të madh agjenturor anti-shqiptar, me qëllim për të maskuar bashkëpunimin e të majtës me lobet anti-shqiptare në Ballkan.
Nderim të gjithë atyre që luftuan për shtetin dhe kundër operacionit anti-shqiptar, për ta djegur Shqipërinë, rrëzuar shtetin dhe për ta kthyer Shqipërinë në parajsë zyrtare bandash dhe krimi.
23 Maj 2020

Related Images:

Artikulli paraprakTë çmendurit e fëmijërisë sime – nga Mark Simoni
Artikulli tjetërPartia e Djathtë – nga Erl Kodra
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.