Kush është idioti: ju apo Donald Trump?! – nga Artan Gjyzel Hasani

0
8
Donald Trump - Portreti Zyrtar
Donald Trump - Portreti Zyrtar
Donald Trump - Portreti Zyrtar
Donald Trump – Portreti Zyrtar

Kush është idioti: ju apo Donald Trump?!

nga Artan Gjyzel Hasani

Unë nuk e di edhe aq të sigurt se ç’shkallë inteligjence keni ju shqiptarë që e quani Donald Trump-in “idiot”, por le ta shqyrtojmë sa sa idiot është ai.
Ndoshta duke bërë një gjë të tillë do ta kuptojmë edhe sa inteligjentë jeni ju!
Donald Trump është idiot për ju, sepse falë idiotësisë së tij mori Bachelor në shkencat ekonomike nga Wharton School.
Donald Trump është idiot për ju, sepse që në vitin 1971, falë idiotësisë së tij, ndërtoi një perandori gjigande biznesi “Trump Organization” që në tregun e real estate zotëronte krejt Qweens, Brooklyn dhe Manhattan, thënë ndryshe 2/3 e New York City.
.
Avni Delvina - Laookonti Amerikan
Avni Delvina – Laookonti Amerikan
Donald Trump është idiot për ju, sepse me idiotesinë e tij arriti të krijonte pasuri neto 2,1 miliardë dollarë.
Donald Trump është idiot për ju, sepse falë idiotësisë së tij krijoi, prodhoi dhe drejtoi reality shoë të suksesshme televizive për 13 vjet me radhë.
Donald Trump është idiot për ju, sepse hyri në garën presidenciale si Republikan dhe falë idiotësisë së tij shkatërroi të 16 rivalët e tij brenda partisë dhe me pas, përsëri falë idiotësisë së tij, mundi në zgjedhje edhe Hillary Clinton dhe krejt establishmentin politik, financiar dhe mediatik që e mbeshteste atë, krejt i vetëm, madje shpesh i papërkrahur edhe nga vetë partia e tij… dhe gjithnjë falë idiotësisë së tij, arriti të bëhet Presidenti i 45-të i SHBA.
Donald Trump është idiot për ju, sepse falë idiotësisë së tij e rriti potencën gjeopolitike të atdheut të tij në botë pa bërë asnjë luftë, ndryshe nga të gjithë paraardhësit e tij, e sidomos Obamat e Clintonët që i vunë zjarrin botës duke shkaktuar miliona viktima dhe refugjatë me “pranverat arabe”.
.
Avni Delvina -  Demi i Wall Street
Avni Delvina – Demi i Wall Street
Donald Trump është idiot për ju, sepse falë idiotësisë së tij indexi financiar Dow Jones arriti nivelet më të larta të të gjithë kohërave.
Donald Trump është idiot për ju, sepse falë idiotësisë së tij indexi i papunësisë për amerikanet u ul në shifra rekord, që administrata e mëparshme Obama nuk i kishte parë as në ëndërr.
Donald Trump është idiot për ju, sepse falë idiotësisë së tij, indexi i pagave për amerikanët u rrit më shumë se u rrit në 3 administratat amerikane të fundit.
Donald Trump është idiot, sepse falë idiotësisë së tij u eleminua ISIS që u lind dhe jetoi për vite me radhë falë inteligjencës së Obama-Klinton.
Donald Trump është idiot për ju, sepse falë idiotësisë së tij, doli i pastër kristal nga gjykatat amerikane, nga investigimet dhe lëvizjet histerike për ta hequr nga kolltuku presidencial nga çdo akuzë skandaloze që kundërshtarët e tij sajuan.
Donald Trump është idiot për ju, sepse falë idiotësisë së tij i zhveshi nga maskat fallco mediat e fake news dhe dëshmoi në publik se ato media janë banda kriminale në shërbim te establishmentit globalist dhe soroist..
Donald Trump është idiot për ju, sepse falë idiotësisë së tij ka për slogan Atdheun dhe jo globalizmin.
Donald Trump është idiot për ju, sepse me idiotësinë e tij denoncoi botërisht kauzën e Ngrohjes Globale si një mit i rremë për zhvatje parash dhe realizim axhendash të mirëfillta kriminale në lëmin financiar dhe përsëri falë idiotësisë së tij po mbjell 3 milard pemë për t’i dhënë oksigjen planetit.
Amerikani Donald Trump është idiot për ju, sepse falë idiotësisë së tij guxoi dhe i fitoi zemrat dhe votat taksapaguesit amerikan duke thënë “Amerika e para!”.
Tani që pamë sesa idiot qënka Donald Trump a mund të më tregojë secili nga ju, o njerez inteligjentë që e quani “idiot” Donald Trumpin, arritjet tuaja personale inteligjente në jetën tuaj, publike dhe të atdheut tuaj?
E morëm vesh kush qenka idioti Donald Trump.
Po ju mor’ krijesa inteligjente kush jeni?
Që të marrim vesh se kush është idioti në këtë mes?!?
.
Marrë nga muri i Fb i Artan Gjyzel Hasanit, 27 prill 2020, dhe u shfrytëzuan disa piktura të Avni Delvinës,
.

Related Images:

Artikulli paraprakNdahet nga jeta në New York Ilir Hashorva – Jozef Radi & Flutura Hashorva
Artikulli tjetërKush ishte Ilir Ali Hashorva – biografi e shkurtër
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.