Jeta prej Hënës në Lurë – nga Edmond Hasani

0
10
Neil Armstrong dhe “Apollo 11” - 20 korrikut 1969 në Hënë
Neil Armstrong dhe “Apollo 11” - 20 korrikut 1969 në Hënë
Neil Armstrong dhe “Apollo 11” - 20 korrikut 1969 në Hënë
Neil Armstrong dhe “Apollo 11” – 20 korrikut 1969 në Hënë

Jeta prej Hënës në Lurë

nga Edmond Hasani

Mbrëmje e 20 korrikut 1969, me sytë nga qielli me shokët e pallatit përpiqeshim të shikonim “Apollo 11” që pritej nga gjithë bota të zbriste njerëz për herë të parë në Hënë dhe unë, Jari, Lami, Kipi e të tjerë filluam të ishim herë Neil Armstrong, herë Michael Collins e herë Buzz Aldrin!!
Me orë të tëra sytë nga qielli dhjetra qytetarë dibranë e plot fëmijë moshatarë me ne fantazonim e pikturonim me imagjinatë qiellin dhe Hënën! Pas dy ditësh kur nata sapo kishte rënë, nënën time e lajmërojnë se një grua në Lurë është në gjendje të rëndë shtatzanë e duhej asistenca mjekësore atje!
Pas pak, poshtë pallatit shoferi i njohur i Spitalit, Hamdi Kacani, një burrë simpatik dhe malësor legjendash me nder e besë, niset me nënën time dhe mua drejt Lurës!
.
Ambulanca e Spitalit Peshkopi me shofer Hamdi Kacani,
Ambulanca e Spitalit Peshkopi me shofer Hamdi Kacani,
Ishte magjike për mua të udhëtoja natën dhe ndërsa ngjiteshim lartësive linim poshtë dritat e Peshkopisë dhe fshatrave përreth, ndërsa në vend të kasetofonit buçiste zëri i Hamdiut, Armstrong, Armstrong e duke zbardhur buzëqeshjen nën mustaqet spic më thoshte, arritëm në Hënë! Në Lurë arritëm në kohën e duhur dhe po në kohë Armstrongu ynë arriti në Peshkopi duke i shpëtuar jetën gruas që lindi atë natë!
Tre astronautët e “Apollo 11” tani nuk janë më e po ashtu as nëna ime, e as Hamdiu i mirë ama emocioni i 20 korrikut , dhe udhëtimi natën drejt Lurës, ka jetuar vazhdimisht brenda meje me pyetjen, gruaja që atë natë lindi djalë mos ia vuri emrin foshnjes Armstrong!?
.
Marrë nga muri i Edmond Hasanit, 12 shtator 2020
.

Related Images:

Artikulli paraprakLoro Boriçi – Bir’i denjë i Shkodrës deri në vdekje – nga Fritz Radovani
Artikulli tjetërMbi “Gjuhën e Perëndive” të Aristidh Kolas – nga Merita Schmitt
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.