back to top
21.5 C
Tirana
E shtunë, 18 Maj, 2024

I paharrueshmi Zef i Prebibaj nga Alfred Susaj

Gazeta

Zef Prebibaj
Zef Prebibaj

I paharrueshmi Zef i Prebibaj

nga Alfred Susaj

Në Shqipninë e Epërme, ku Zoti dhe vetëm Ai është i gjithëpushtetshëm ka mrekulli përmendore, që vetëm njerëzit e atyre anëve mund t’i shijojnë dhe mund t’u japin vlerat për dje, sot, nesër e pasnesër. Gama e mrekullive atje është e pafund, atje rriten lisat e lartë, atje rrjedh uji shkumëbardhë i lumenjve i cili, herë i vrullshëm herë i qetë zbret duke ledhatuar gurët e bardhë. Atyre bjeshkëve, Zoti u dhuroi edhe farmacinë e kurimit, e çfarë nuk iu dhuroi të tjera e të tjera. Për fatin e mirë timin dhe faqen e zezë të kulshedrës së kuqe, kam mundur të shijoj dhe unë nga mrekullitë e atyre perlave të rralla në Shqipni apo më gjerë.
Mrekullia e olimpit atje është mendja e kthjelltë e burrave qëndrestarë, shpirti i dlirë i bijve të paepur përballë furtunave. Janë të shumtë emrat mrekulli të atij vendi me emrin Curraj i Epërm. Po ndalem pak përballë kryqit të Kishës, në krahun e majtë të lumit të Currajve të Epërm, tek kulla e shekujve të Isuf Sadik Prebibaj, e po vërej fytyrën rrezëdiell të një kollosi të Shqipnisë së Epërme Zef Isuf Sadik Prebibaj.
Për truallin e Tij shekullor im at’, jo vetëm më foli, ai ishte Cicerone dhe spiker i palodhshëm për burrat e racave që shkëlqenin. Por, këtë burrë të rrallë të olimpit jam i aftë të recitoj në podiume e olimpe.
Kam dëgjuar se lulëzimi në moshën e Tij të hijshme duhej të përballonte shumë ngrica e bryma. Gjithsesi Zef Isuf Prebibaj lulëzoi jashtë serave, të tjerë që u rritën në sera nuk arritën kurrë të rrezatonin mençurinë, të rrezatonin virtytet e mirësisë ashtu siç rrezatonte në olimpin e Epërm Zef Isuf Prebibaj.
Ishte Ai që bëhej tufan kundër të liqve e ligësive. Kur Ai ngrinte vetullat dhe mbërthente sytë si të skifterit, dridheshin podiumet e serave të kulshedrës së kuqe. Aq i urtë e i dhimbshëm për njerëzit e halleve, për njerëzit e gjakut një rrufepritës, për sofrën një bujar i pashoq, familjar i shenjtë dhe prind që meriton lavdi.
Kavalier i shkëlqyer i brezit e më shumë, njeriu këmishëbardhë me flokët lartë, Ai që me trupin e drejtë hijeshonte udhët dhe vargun e burrave, një prijës i lindur dhe i ndriçuar që ndriti e rriti në jetën e Tij, që dha shumë njerëzve të olimpit dhe la një varg pambarim që udhëheq udhën e ngjitjes.
Të qoftë i lehtë dheu o burrë i lartë i Shqipnisë së Epërme, Krishti të pastë në parajsën e pasosune, krenari për krenarinë e sotme e në vazhdim!
.
Pamja e Curraj te Eperm
Pamja e Curraj te Eperm

 

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.